LEGO IDEAS - I przegląd 2021
Analizy Brewa 389 wyświetleń

I przegląd LEGO® IDEAS 2021 – moje typy i anty-typy

Jak być może już wiecie, wczoraj LEGO® rozpoczęło I fazę przeglądową projektu IDEAS w roku 2021. Do tego etapu zakwalifikowało się aż 47 pomysłów (dla porównania – w III przeglądzie 2020 uczestniczy tylko 25 projektów), z których ogromna większość go nie przejdzie.

Temat jest na tyle ciekawy, że postanowiłem pokusić się o wytypowanie TOP 10 projektów, które moim zdaniem mają największe szanse na wydanie, a nawet więcej: o oględną ocenę WSZYSTKICH zakwalifikowanych do przeglądu pomysłów pod kątem: tak/nie/może. Z racji na przerażającą ilość konstrukcji, ograniczę się jednak do dość lakonicznych komentarzy i postaram się jak największą część zestawów-to-be potraktować zbiorczo.

Oczywiście nie jestem wyrocznią, więc BARDZO mocno zapraszam do komentowania i dyskusji.


Projekty, które NIE zostaną wydane:

Na początek może zajmijmy się projektami, które moim zdaniem na pewno NIE zostaną wydane. Powody, według mnie, będą następujące:

Klonowanie innych serii

Cała… no cóż – idea LEGO® IDEAS polega na tym, by wydawane w ramach tej serii zestawy były czymś nowym i oryginalnym. W związku z tym LEGO® najczęściej programowo odrzuca te pomysły, które bezpośrednio nawiązują do serii już wydawanych. Z tego względu, na wydanie moim zdaniem nie mogę liczyć następujące projekty:

 • Projekt dróg rowerowych, będący praktycznie części serii City.
 • Latający samochód ze stareńkiego filmu familijnego (tu kłania się Vehicle Collection).
 • Modular Expansion Pack nawiązujący do Modular Building Collection.
 • Popiersie faraona Tutanchamona, godne domu prawdziwego poszukiwacza przygód. Build mi się podoba, ale nieco za mocno nawiązuje do serii „hełmów”, którą LEGO® zaczęło ostatnio mocno rozwijać.
 • Marine Life, czyli 3 podmorskie stworzenia w mini akwariach. Niby stoi to kawałek od BrickHeadz, ale jednak chyba nie na tyle daleko, by skojarzenie się nie nasuwało.
 • Niezła Lizbońska diorama z tramwajem, która jednak również mocno kręci modułowością.
 • Succulent garden, garściami czerpiący z kolekcji botanicznej.
 • The Canadian – kanadyjski pociąg, który jeździ na linii Toronto-Vancouver – kolejny materiał na element serii Creator Expert.
 • The Sewing Workshop – kolejne nawiązanie do modularów.
 • Claus Toys – warsztat św. Mikołaja będący właściwie połączeniem budynku modułowego z Zimową Wioską.
 • A Nice Day at the Farm – ekologiczny projekt agrarny. Niby wszystko z nim w porządku, ale wydaje mi się, że LEGO® wolałoby projekt w tym guście „rozłożyć” na mniejsze etapy w ramach nowej „farmy” dla serii City, na którą sporo osób czeka z utęsknieniem.
 • Scania Next Generation – dziwnym byłoby, gdyby Technic pojawiło się w IDEAS…
 • Bentley ‘Blower’, czyli model stareńkiego, potężnego samochodu – w sam raz do Creator Experta.
 • The Krusty Burger z popularnej kreskówki The Simpsons – taką mini serię już mieliśmy i nie sądzę, że powinniśmy oczekiwać jej powrotu.
 • The House of Chocolate – brak faktycznej “modułowości” nie zmienia faktu, że to właściwie modular.
Lego IDEAS - The House of Chocolate
Jakkolwiek by mi się podobał, to nie widzę większych szans…

Powtórka z rozrywki

IDEAS może wydawać się serią często skierowaną na „durnostojki”, ale jedno jest pewne – w jej ramach wydawane są raczej zestawy mocno różniące się między sobą. Z tego powodu nie wróżę sukcesów poniższym projektom:

 • Średniowiecznemu rynkowi – od Kuźni minęło jeszcze zdecydowanie za mało czasu.
 • Skrzypcom, bo pogłos po Fortepianie jeszcze nie przebrzmiał.
 • Jednej i drugiej wersji The Office, bo nowy serial komediowy co roku to chyba już by była przesada. Poza tym oba projekty są po prostu słabe.
 • Trzem modelom „kosmicznym”: SpaceX, NASA’s SLS and Artemis i modelowi kosmonauty (choć tego ostatniego nie przekreślę na 100%). Z tymi konstrukcjami jest problem. Niby w IDEAS mieliśmy już sporo kosmosu, ale ostatnio ta miniseria przeszła do Creator Experta. Wydaje mi się, że Duńczycy nie będą chcieli „zapychać” IDEASowego slotu kolejnym kosmicznym modelem, chyba że dojdą do wniosku, że nic innego im się nie podoba/nie będzie się dobrze sprzedawać. Wtedy postawiłbym na kosmonautę, bo jest kozacki.
Trochę za wcześnie po Kuźni…

Mała popularność danej franczyzy

Nie ma się co oszukiwać – 10 tysięcy osób to żadna próba, jeśli chodzi o popularność danej tematyki w skali światowej. Wiadomo, że dany projekt po wydaniu musi na siebie zarobić, a LEGO® za długo już siedzi w temacie, żeby stawiać na konstrukcje bazujące na licencjach zbyt młodych albo takich, których baza fanowska jest po prostu za mała, by inwestycja się zwróciła. To eliminuje, moim zdaniem, kolejną, całkiem solidną porcję pomysłów:

 • Muzyczną scenę My Chemical Romance – umówmy się, że jest co najmniej SETKA zespołów, która bardziej zasługuje na upamiętnienie w formie zestawu.
 • Charlie i fabryka czekolady na podstawie pierwszej, leciwej wersji tego filmu.
 • Flashback z filmu Narzeczona dla księcia, który raczej nie ma mocnej bazy fanów.
 • Modular Portal Testing Chamber z gry video Portal 2 – popularnej, ale na pewno nie tak, jak LEGO® by tego chciało.
 • Animal Crossing, oparty na “domu startowym” z popularnej gry video pod tym samym tytułem. Popularnej – dodajmy – obecnie, ale za rok nikt już o niej nie będzie pamiętał.
 • Metroid: Samus Aran’s Gunship – statek (czy raczej swoista ich kolekcja) z serii gier Metroid, której uber-popularną bym nie nazwał.
 • Dom mistrza Mijagi (z podtytułem Wax on, wax off) z filmu Karate Kid, chwilowo ponownie popularnego ze względu na serial Kobra Kai.
 • Among Us: The Skeld Detailed Map, bazujący na popularnej obecnie grze mobilnej Among Us, która najpewniej za niedługo też przejdzie do lamusa.
IDEAS - Metroid
Czy ktoś z Was na pierwszy rzut oka powie, co to jest?

Inne, w miarę obiektywne względy

Część ze zgłoszonych pomysłów to po prostu konstrukcje, które na pierwszy rzut (mojego) oka po prostu się nie nadają. Najczęściej dlatego, że są: a) zbyt proste; b) zbyt skomplikowane; c) za bardzo wydumane; d) po prostu nudne. W tej sekcji znajduje się naprawdę dużo pomysłów i wrzucam je tu z różnych względów, stąd nieco obszerniejszy komentarz:

 • Model podwójnej helisy DNA o wyjątkowo szaro-burej kolorystyce. Powtarzalność tej budowli to istny koszmar i zabawa płynąca z jej budowania byłaby raczej dążąca ku zeru.
 • Działająca kręgielnia. Kręgle może i są w USA popularnym sportem, ale od modelu w IDEAS chyba wymaga się jednak trochę więcej niż to, że po prostu działa. Tu zdecydowanie zabrakło jakiegoś polotu.
 • Wcale niebrzydka Antyczna grecka świątynia jest naprawdę super, ale w dużej ilości klocków składającej się na nią zbyt duża część idzie na krajobraz, a zbyt mała na faktyczną budowlę.
 • Mapa Śródziemia w skali turbo-nano. Ładne, ale potwornie nudne w budowaniu.
 • Kwartet jazzowy, będący uaktualnionym pomysłem na jeden z wcześniejszych konkursów na platformie. Tak samo ładny jak niezbyt emocjonujący.
 • Tulli of Alborobello – “klockowa” wersja słynnych, włoskich domków wpisanych na listę Narodowego Dziedzictwa UNESCO bardzo mi się podoba, ale w ich przypadku zasadnicza część konstrukcji to dachy. A to trochę za mało…
 • The Nightmare Before Christmas – Halloween Town, bazujący na znanym filmie animowanym. Wydaje mi się, że projekt jest zbyt szaro-bury, żeby miał przemówić do komisji IDEAS. Od dawna wiemy już, że LEGO® woli znacznie bardziej kolorowe buildy.
 • The Forth Brige, będący odwzorowaniem (w skali) znanego szkockiego mostu. To jest w ogóle jakaś pomyłka. Nie wiem, kto na to głosował, ale budowanie tego mostu musi być jednym z najnudniejszych zajęć na świecie.
 • The Shire, the Hobbithole of Frodo and Bilbo Bagins, czyli przedstawienie domu tolkienowskich hobbitów w ich włościach. W tej formie projekt nie ma, moim zdaniem, żadnych szans. Za dużo drobnych, nic nie wnoszących klocków.
SERIO?!

Względy NIEobiektywne

Wreszcie, na koniec sekcji „NIE” zostawiam te projekty, których po prostu „nie czuję”. Niby wszystko z nimi w porządku, niby klocki są na miejscu, ale jakoś nie jestem w stanie oczyma wyobraźni dostrzec ich jako wydane pod szyldem IDEAS. Tu również pokuszę się o dłuższy komentarz:

 • Śnieżne sfery – chyba zbyt sezonowe i po prostu za małe. Jedna z nich nadałaby się jako zestaw typu GwP, ale trzy na raz to już przesyt i trochę przerost formy nad treścią.
 • Sympatyczny zameczek w stylu fantasy. Spośród wszystkich zaproponowanych zamków, jego wydania w tym momencie nie czuję najmocniej. Głownie dlatego, że skalą przypomina nadchodzący zamek z serii Creator 3 in 1. Szkoda, bo w innym przypadku byłby to jeden z moich faworytów.
 • Zamek Hyrule z serii gier The Legend of Zelda na platformy Nintendo. Kolejnych iteracji tej konstrukcji było sporo i jak do tej pory żadna nie została wydana. Wygląda na to, że LEGO® po prostu nie chce Hyrule i tyle.
IDEAS - Hyrule Castle
Czy Link zawita oficjalnie do LEGO®?

Ok, czas na sekcję „TAK”!


Projekty, które mają szansę na wydanie

Po tych wszystkich działaniach zostaje nam 15 projektów, które według mnie mają większą szansę na wydanie niż te powyżej. Tak naprawdę mamy tu już jednak bardzo wyraźnie zarysowane Top 10 pomysłów. Oto dlaczego:

10. Nowy zamek

Szansę na wydanie nowego, dużego zamku w IDEAS oceniam jako niewielką. Dosłownie „za moment” dostaniemy nowy zamek od Creatora 3 in 1, a w lutym premierę miała Średniowieczna kuźnia. LEGO® więc w tym roku już dało coś od siebie domagającym się odświeżenia serii Castle. Niemniej, chyba wszyscy się zgodzą, że Kuźnia nie była dla serii zamkowej tym, czym Piraci z Zatoki Barakud dla serii pirackiej. Nadal brakuje nam solidnej, średniowiecznej budowli z dużą ilością szczegółów… ale to tylko kwestia moich (i częściowo Waszych) sentymentów. Tak czy owak, gdyby Duńczycy zdecydowali się na wydanie zamku w serii IDEAS, a konkretnie – z I przeglądu 2021 – to musieliby wybrać coś z poniższych:

Moje serce stawia na ostatnią pozycję, zaprojektowaną przez Polaka, niemniej druga też ma swoje plusy. Tak naprawdę jednak chyba nie skłamię jeśli powiem, że każdy z powyższych wyborów byłby dobry.

Castle of Lord Afol and the Black Knights
Któż z nas nie chciałby PORZĄDNEGO zamku?

9. Zestaw „bajkowy”

Sukces Kubusia puchatka na pewno dał LEGO® znak, że tego typu zestawy będą dobrze się sprzedawać. Pytanie brzmi, czy Duńczycy chcieliby zainwestować w kolejny set tego typu zaledwie dwa lata po tym, jak wydali poprzedni. 7 krasnoludków i Królewna Śnieżka byłaby idealnym wyborem na kontynuację serii rozpoczętej przez Kubusia (a LEGO® podobno szuka serii, która mogłaby się stać „nowym Minecraftem”), ale My LEGO Totoro byłby wyborem mniej oczywistym i ukłonem w stronę wschodu. Wydaje mi się jednak, że te dwa zestawy też mają stosunkowo małą szansę na wydanie.

IDEAS -Totoro
Pytanie, czy Totoro faktycznie jest tak popularny…

 8. Budynek miejski

Salon gier retro to jeden z najbardziej wypasionych projektów tego rzutu pomysłów. Masa rzeczy się w nim rusza i jest po prostu bardzo bawialny – a to LEGO® w IDEAS lubi. Wiejska poczta to tak naprawdę podobny, choć nieco spokojniejszy klimat. Oba te zestawy mogłyby zostać wydane w duchu Starego sklepu wędkarskiego, który przez fanów marki jest wspominany z rozrzewnieniem. Jednocześnie ich konstrukcja leży na tyle daleko od serii City czy budynków modułowych, że sety nie mogłyby być postrzegane jako kalkowanie tych cykli.

IDEAS - Retro Arcade
No dobra, może jest trochę bardziej modułowy niż byłbym skłonny przyznać…

7. Statek wikingów

Statek Wikingów od twórcy serwisu Stonewars.de jest ładny i przemyślany, ale wydaje mi się nieco za mały na pełnoprawny set z IDEAS. Jednocześnie autor wyposażył go w bardzo dużą liczbę figurek i to również musiałoby być zmienione przez LEGO®. Niemniej, daje mu pewne szanse.

IDEAS - Viking Longship
11 figurek? Ktoś tu chyba troszkę przedobrzył…

6. Z Archiwum X

The X-Files: I want to belive, czyli gabinet sławetnego duetu z serialu Z archiwum X, byłby fajną odskocznią od mini-dioram na podstawie sitcomów. Jednocześnie serial ma status kultowego na całym świecie i mógłby przyciągnąć do LEGO® nowy narybek. Z tego względu uważam ten pomysł za znacznie silniejszego kandydata niż The Office.

Lego IDEAS - the X-files
Jeden problem: build należy do raczej mikrych…

5. Ekspres Polarny

Nie wiem czemu, ale WIDZĘ Ekspres Polarny jako część serii „pomysłów”. Potrzebna licencja i bajkowość sprawia, że ten pociąg nie znalazłby raczej miejsca w Creator Expercie, a tematyka „pociągowa” nie była jeszcze przez IDEAS eksploatowana. Tak naprawdę pomysł ma wszystkie elementy, które w moim mniemaniu charakteryzują dobry pomysł na zestaw IDEAS: ciekawą, bajkową licencję; chwytliwą konstrukcję (kto nie lubi pociągów?) oraz brak „konkurencyjnych” zestawów w stosunkowo nieodległej przeszłości.

IDEAS - Ekspres Polarny
Poza tym sam pociąg jest całkiem ładny

4. Chatka Baby Jagi

Baba Yaga to niby zestaw bajkowy, ale wyraźnie stworzony od podstaw, bez opierania się na jakiejkolwiek licencji. Jako taki tchnie wyraźną świeżością, a do tego projekt przygotowany jest z dużym dystansem i dobrym przygotowaniem. Uważam, że właśnie tego typu rzeczy LEGO® szuka na swojej platformie.

LEGO® Baba Yaga
W komplecie aż DWIE kurze nóżki!

3. Popiersia Asterixa i Obelixa

Asterix i Obelix z projektu mocno nawiązują do legowskich „hełmów”, ale mimo wszystko to konstrukcje przedstawiające faktyczne postacie, a nie maski czy hełmy. Do tego, popiersia są BARDZO ładne, grają na sentymentach starszej grupy wiekowej, a jednocześnie idealnie wchodzą w ramy tematyczne LEGO®. Mało tego! Uważam, że mogłaby to być fajna rozbiegówka do poważniejszej serii opartej na przygodach odważnych Galów. Wreszcie zakładam, że i w tym przeglądzie nie ustrzeżemy się przynajmniej jednej durnostojki i to może być właśnie ona…

IDEAS Asterix i Obelix
Co by nie mówić – projekt jest wykonany fenomenalnie

2. Podpórki do książek

… choć wydaje mi się, że w kategorii durnostojek większą szansę mają podpórki do książek. Tu mamy dwóch kandydatów: wyposażone w tajne skrytki LEGO Bookends oraz późniejsze Train Bookends, które moim zdaniem mają POWAŻNĄ szansę na wydanie. Durnostojka? JEST! Praktyczna? JEST! Pociąg? JEST! Te cechy składają się na niemal idealny zestaw IDEAS, który przemówiłby do wielu fanów.

IDEAS - Train Bookends
Zdecydowanie widzę to u siebie na półce…

1. Steampunkowy statek powietrzny

To jest mój obiektywny faworyt, jeśli chodzi o I przegląd IDEAS 2021. Steampunk Airship daje nam doskonały, oryginalny projekt; model którego LEGO® nie zaoferowało nam nigdy wcześniej; a także w ogóle nie eksploatowaną przez markę konwencję steampunkową, uwielbianą przez starszych przedstawicieli grupy docelowej produktu. Jest to też jeden z tych buildów, który jest w stanie skusić do kupna LEGO® nowe osoby, które czekają na „to coś”, żeby wreszcie się „złamać”. Przez tę opinię przemawia na pewno moja osobista sympatia do tego projektu, ale naprawdę uważam, że to najpoważniejszy kandydat do wydania w I przeglądzie IDEAS 2021.

IDEAS - Steampunk Ship
Dla takich pomysłów powstało LEGO® IDEAS

A wy co sądzicie? Czekam na Wasze opinie z argumentami, nawet jeśli są KOMPLETNIE odmienne od moich!

PODOBAŁ CI SIĘ TEN MATERIAŁ?
Jeśli tak, to możesz wspomóc rozwój naszej strony poprzez dobrowolną wpłatę w serwisie Patronite:

4 thoughts on “I przegląd LEGO® IDEAS 2021 – moje typy i anty-typy

 1. Zeke

  Bardzo bym sobie życzył ten express polarny i przystawki do książek, ten statek powietrzny też jest piękny.

 2. Flo

  Steampunkowy statek faktycznie jest świetny… ale mnie się marzy porządny zamek, ten z Creatora mnie nie przekonuje co nie zmienia faktu, że pewnie kupię dla siebie ze trzy i chyba jeszcze jeden tacie, bo wspomnienia bitw i mojego zamku z dzieciństwa wciąż są żywe. Oczywiście projekt Polaka rodaka kupuję w ciemno. Kolejnym zestawem, który chętnie bym zobaczył w sklepie to dom na kurzej stopce, a w zasadzie dwóch, Baba Yaga to dobry wybór.

  Tak w sumie to się skusiłem napisać, żeby trochę posłodzić – świetna robota z tymi przeglądami i ogólnie materiałami na stronie (promocje, przecieki itp. itd.) Mam nadzieję, że coś wpada z reklam i nie masz poczucia marnowania czasu.

  W skrócie, dobra robota! Dziękuję 🙂

  1. Brewa

   To ja dziękuję, a i owszem – z reklam coś wpada, chociaż na razie to bardziej symbolika ;).

 3. sobik243

  jak dla mnie nowy zamek czarnych rycerzy biorę w ciemno i to kilka sztuk. Ten stateczek powietrzny jest piękny i oryginalny zarazem więc jeśli zamek ma przegrać to godnie i tylko z nim 😉

Skomentuj!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.