IDEAS - Trulli
Newsy Brewa 927 wyświetleń

IDEAS – domki z Alborobello mają 10k!

Kojarzycie takie śmieszne domki o stożkowatych dachach, przed którymi jeszcze jakiś czas temu wyginały się instagramowe modeleczki? Otóż ich odwzorowanie z klocków LEGO® właśnie dobiło do 10 000 wspierających na platformie IDEAS.

Trullo to (najczęściej) jednopoziomowy budynek z wapienia, zwieńczony stożkowatym, kamiennym dachem. Cechą charakterystyczną tej formy architektonicznej, charakterystycznej dla prowincji Bari we Włoszech, jest to, że była ona konstruowana bez zaprawy murarskiej. Miało to zapewnić możliwość szybkiej dekonstrukcji domu (z nie do końca poznanych przyczyn – mogło chodzić o podatki lub potrzeby samych mieszkańców). Podobne, „tymczasowe” rozwiązania były stosowane dość szeroko w danych czasach na całym świecie, a dobrym przykładem z czasów obecnych są choćby wystające pręty stalowe w domach budowanych w Grecji (bowiem za dom „nieukończony” nie trzeba płacić pełnego podatku). Jak to często bywa, „tymczasowe” konstrukcje często stoją dłużej niż te „wieczne”, dzięki czemu zgrupowania trulli w miejscowości Alberobello zostały wpisane na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO i są jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Apulii.

Trulli z Alberobello
Trulli z Alberobello. Źródło: Zależna w podróży

Projekt na platformie IDEAS wzbił się na poziom 10 tys. wspierających m.in. dzięki wsparciu samych Włochów, którzy bardzo chcieliby zobaczyć w sklepach zestaw przedstawiający trulli (tak jakby zapomnieli o gigantycznym, dopiero co wydanym Colosseum). Moim zdaniem szanse na wydanie zabawnych domków są niewielkie, ale kto wie – to mógłby być całkiem ciekawy pomysł na odgałęzienie serii Architecture, a i sam pewnie bym się na nie skusił. Tym bardziej, że zestaw (bez figurek) ma składać się z niemal 3000 części… chociaż budowanie słynnych dachów byłoby zapewne małym koszmarem.

Tak czy owak, na ten moment w pierwszym przeglądzie IDEAS 2021 będziemy mieli już 27 projektów, w tym (poza powyższym):

PODOBAŁ CI SIĘ TEN MATERIAŁ?
Jeśli tak, to możesz wspomóc rozwój naszej strony poprzez dobrowolną wpłatę w serwisie Patronite:

Jeśli nie chcesz wspierać nas stale, możesz również postawić nam kawę na Suppi!

Skomentuj!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.