Jak odbudowac stare lego
Poradniki Maciej Baraniak 4978 wyświetleń

Jak odbudować stare zestawy LEGO®?

Na grupach Facebookowych wielokrotnie pojawiały się pytania odnośnie odbudowywania starych zestawów LEGO®. Zapewne każdy z nas znalazł kiedyś na swoim strychu/w szafie jakieś klocki i postanowił odbudować zestaw, z którego pochodzą, lecz nie wiedział, jak się za to zabrać. Poniższy poradnik powinien Wam w tym pomóc.

Krok 1: Znajdź właściwy zestaw

Generalnie jest to najtrudniejszy krok w całym naszym procesie, a jednocześnie bez niego niczego nie zdziałacie. Wszystko zależy oczywiście od tego, co macie w swoich rękach, a szczególnie, czy znajdują się w nich unikalne elementy. Tu pomoże nam oczywiście BrickLink, czyli platforma agregująca wszystkie zestawy, wraz ze spisami elementów.

Ja osobiście proponuję najpierw sprawdzić, czy macie w swoim zbiorze jakieś figurki. W ten sposób będzie Wam najłatwiej szukać zestawu, bo może okazać się, iż jest to fig na jakiejś znanej licencji, takiej jak Star Wars. Wówczas wasze pole poszukiwań zostanie znacząco zawężone.

To samo tyczy się unikalnych elementów. Bardzo często zdarza się, że w zbiorach znajdziecie jakiś większy, charakterystyczny klocek i po nim jesteście w stanie dojść do tego, co posiadacie, a przynajmniej do jakiej serii należy. Jeśli w tym momencie zastanawiacie się „ale skąd mam wiedzieć, jak ten klocek się nazywa”, to nie musicie wiedzieć – wystarczy spojrzeć na specjalny napis, znajdujący się gdzieś w strukturze elementu. Ostrzegam, że liczby są małe i trudno dostrzec je gołym okiem, ale jeśli dobrze się postaracie, to powinniście je znaleźć.

Czasem też wystarczy zrobić zdjęcie, a następnie skorzystać z funkcji szukania obrazem w Google Grafika. Sam ostatnio znalazłem postać złożoną z elementów trzech różnych figurek i ta funkcja całkiem nieźle pomogła mi to uporządkować. Nie jest idealnie, ale jak chwilę przy niej posiedzicie, to powinna znaleźć rozwiązanie i od razu podać konkretną nazwę danego figa.

Jeśli już znaleźliście oznaczenie elementu lub posiadacie charakterystyczną figurkę, to po prostu musicie wpisać to w wyszukiwarkę BrickLinka, a potem wejść w odpowiednią zakładkę (np. jeśli posiadacie figurki i wiecie, że to figurka Bilbo, to wówczas wchodzicie w zakładę Minifigure i tam szukacie). Oczywiście, nie zawsze będzie działać to idealne, ale jeśli np. posiadacie figurkę Dartha Vadera, to po wpisaniu jej nazwy dostaniecie listę wszystkich wersji i będziecie musieli dopasować właściwą… Co czasem może chwilę zająć. Nawet, gdyby okazało się, że taka wersja wystąpiła w trzech zestawach, to pole zostanie solidnie zawężone i na pewno z pozostałymi elementami będziecie w stanie znaleźć ten właściwy set.

Jak widać, baza BrickLinka jest całkiem czytelna

Krok 2: Znajdź klocki potrzebne do złożenia setu

Skoro już macie numer zestawu, to reszta jest całkiem prosta. Potrzebujecie tylko znaleźć wszystkie elementy potrzebne do złożenia konstrukcji i w tym celu ponownie pomoże nam BrickLink. Wyszukujecie zestaw, wchodzicie w jego stronę, a następnie wybieracie zakładkę Set Inventory. Tam otrzymacie wgląd we wszystkie klocki, jakie są w jego „składzie”.

Istnieje też możliwość zajrzenia na tył instrukcji, gdyż LEGO® zawsze zamieszcza tam spis wszystkich elementów z danego zestawu. Zakładam jednak, że nikt na tym etapie jeszcze jej nie posiada, dlatego w kolejnym kroku dowiecie się, jak ją znaleźć.

Co, jeśli nie mamy wszystkich klocków z setu? Możecie sprawdzić BrickLinka, gdyż na pewno znajdzie się jakiś sprzedawca, który je posiada, ale nie gwarantuję, iż będzie on z Polski, a to wiąże się w wyższymi kosztami wysyłki. Alternatywnie możecie skorzystać z Allegro (propozycja mniej ekonomiczna) lub…

… Macie też możliwość zajrzenia do funkcji PaB oferowanej przez LEGO® (znajdziecie ją tutaj), bo może akurat mają dany element w swoim asortymencie. Na koniec pozostaje zajrzenie do specjalnych, stacjonarnych sklepów, które słyną ze sprzedaży dużej ilości klocków na wagę. Takowe znajdziecie na naszej klockowej mapie Polski!

W spisie znajdziecie wszystko – od samych numerów elementów, po ich ilość

Krok 3: Wyszukaj instrukcję

Macie już wszystkie elementy i jesteście gotowi do składania? No to pewnie potrzebujecie jeszcze instrukcji! Tu dużo zależy od wieku Waszego zestawu. Tak się bowiem składa, że LEGO® od jakiegoś czasu archiwizuje instrukcje w formie online i są one do sprawdzenia za darmo na specjalnej stronie, którą znajdziecie tutaj. Niestety, nie robiło tego od samego początku, więc istnieje ryzyko, że nie znajdziecie odpowiedniego „papieru” w tym repozytorium.

Co w takiej sytuacji? Przede wszystkim, musicie przeszukać Internet, czy ktoś nie zrobił skanu na własną rękę. Oczywiście nie podamy tutaj wszystkich możliwych stron, na których odnajdziecie wszystko, ale na świecie są pasjonaci, którzy agregują instrukcje do starszych zestawów. Na dobry początek możecie sprawdzić tutaj.

Na LEGO.pl bez problemu znajdziecie instrukcję nawet do 10-letniego zestawu

Ostatnią deską ratunku jest po prostu możliwość zakupu starej instrukcji. Sprawdźcie OLX, sprawdźcie BrickLinka, a może akurat ktoś będzie chciał się pozbyć wersji papierowej, co także powinno Wam pomóc. Jeśli będziecie chcieli potem sprzedać ten zestaw, to na pewno łatwiej będzie zrobić to właśnie z instrukcją, aczkolwiek ta opcja wymaga od Was zastosowania nakładów finansowych, w przeciwieństwie do wariantu elektronicznego.


Mam nadzieję, że ten poradnik pomógł Wam w rozwianiu wszelkich wątpliwości, natomiast gdybyście jeszcze jakieś posiadali, to dajcie znać w komentarzach!

PODOBAŁ CI SIĘ TEN MATERIAŁ?
Jeśli tak, to możesz wspomóc rozwój naszej strony poprzez dobrowolną wpłatę w serwisie Patronite:

6 thoughts on “Jak odbudować stare zestawy LEGO®?

 1. Paweł

  Czasem spotyka się do kupienia używane zestawy z posortowanymi klockami na woreczki. Czy gdzieś jest może taka informacja, jakie klocki są w jakich woreczkach?

  1. Brewa

   Niestety – to można wykminić tylko na podstawie instrukcji, żadna strona nie prowadzi indeksowania po workach.

 2. Robert

  Instrukcje do większości starych zestawów dość łatwo jest znaleźć na Brickset, konkretnie pod wizytówką zestawu są tam linki do kilku repozytoriów.

  1. Brewa

   Faktycznie, nigdy tego nie sprawdzałem :).

 3. yagis

  Maciej – do identyfikacji figurek a nawet ich części jak masz same główki itd super działa BrickMonkey na Androida i AppStore.

 4. Majk

  Osobiście zawsze używam BL + zamawianie klocków poprzez ich bazę.

Skomentuj!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Acquista steroidi online su https://italiafarmaci24.com/. Prodotti genuini a prezzi convenienti. Assistenza professionale a tua disposizione.