Świat fanów LEGO® pełen jest różnych pojęć, które niekoniecznie muszą być zrozumiałe dla kogoś, kto dopiero zaczyna przygodę z klockami lub po prostu nie siedzi w temacie na tyle głęboko, by mocniej „ogarniać”. Jeśli i Ty należysz do tej grupy, poniżej znajdziesz słowniczek podstawowych pojęć, które pomogą Ci zrozumieć zatwardziałych AFOLi (nie wiesz, kto to? Patrz niżej!).
1-9
- 3.18 – tyle milimetrów średnicy ma cylinder, który jest w stanie objąć „dłoń” minifigurki (patrz niżej). Jest to również ustandaryzowany wymiar dla wielu innych elementów LEGO®.
A
- AFOL – ang. Adult Fan of LEGO®, czyli dorosły fan LEGO®. Na ogół AFOLami określają się osoby, które NAPRAWDĘ mocno siedzą w temacie, a nie po prostu ludzie, którzy lubią raz na jakiś czas coś poskładać. Granica jednak jest płynna.
B
- B&P – ang. Bricks & Pieces, czyli oficjalna usługa LEGO® umożliwiająca kupno części zamiennych. Od PaB (patrz niżej) odróżnia ją znacznie szersza oferta (klocków szukamy na podstawie zawartości konkretnego zestawu), ale również o wiele dłuższy czas oczekiwania na dostawę (kilka tygodni).
- „Bawialność” – subiektywna cecha zestawów LEGO®, określająca to, w jakim zakresie zestaw stworzony jest do zabawy. Co do zasady zestawy dla młodszych fanów są mocno „bawialne” (np. nie mają tylnych ścian w celu ułatwienia dostępu), a dla starszych mniej (tak zwane zestawy „wystawowe”). Nie jest to jednak regułą. Przykładowo – Modulary (patrz niżej) są setami przeznaczonymi dla starszych fanów, ale są też mocno „bawialne”.
- BigFig – duże figurki w skali mini (patrz niżej), takie jak np. Hulk czy Thanos z zestawów na licencji Marvela. Ich wielkość może być różna, ale zazwyczaj są około 2 razy większe niż standardowa minifigurka (patrz niżej).
- Brick – „cegiełka” LEGO®, czyli standardowy klocek o wysokości „1” (składają się na nią trzy płytki [patrz niże] o wysokości 1/3) lub większej. Najbardziej znanym brickiem jest cegiełka o wymiarach 1 (wysokość) na 2 study (patrz niżej – szerokość) na 4 study (długość). Wszystkie klocki o wysokości mniejszej niż „1” to płytki (patrz niżej).
- BrickLink – strona BrickLink to najważniejszy zagraniczny serwis dotyczący LEGO®. To duża platforma skupiająca fanów, służąca do kupowania części, całych zestawów z drugiej ręki czy wyceniania posiadanych setów. Jeśli szukasz informacji na temat zestawu, figurki czy nawet danego klocka, zajrzyj na BrickLink.
- Build – zbiorcze określenie na budowlę z klocków LEGO®, najczęściej określająca alternatywną lub zmodyfikowaną konstrukcję zestawu (ale niekoniecznie). Może być też stosowany zamiennie z MOC (patrz niżej), choć nie będzie to w pełni poprawne użycie tego terminu.
C
- Custom – pojęcie określające jakąś ingerencję w oryginalne klocki LEGO®, polegające na ich „nieautoryzowanej” zmianie – jak np. przycięcie, przemalowanie czy ozdobienie własną naklejką. Wśród większości fanów marki dopuszczalne tylko w przypadku zmiany części niebędącej klockami (np. żagle, flagi, linki czy naklejki).
D
- D2C – ang. Direct to Consumer, czyli określenie zestawów, które przez cały czas dystrybucji dostępne są wyłącznie w oficjalnych sklepach LEGO®, włączając w to sklepy internetowe. Sprawdź też Dystrybucja, poniżej.
- Dystrybucja (ekskluzywna, ograniczona itp.) – sposób handlowego rozprowadzania zestawów przez LEGO®, szerzej opisany w oddzielnym artykule.
E
- Ekskluzywny zestaw – zestaw który przez cały czas dystrybucji dostępny jest wyłącznie w oficjalnych sklepach LEGO®, włączając w to sklepy internetowe. Sprawdź też Dystrybucja, powyżej.
- EOL – ang. End of Line, czyli określnie na zakończenie cyklu życia przez produkt. LEGO® co jakiś czas (najczęściej na początku i w połowie roku) wycofuje większą partię zestawów, aby „zrobić miejsce” na nowe. Zestawy wycofywane stają się przedmiotem dużego zainteresowania inwestorów krótkoterminowych, ponieważ można je szybko – w ciągu 1-3 miesięcy po wycofaniu – odsprzedać z sensownym zyskiem. Listy EOL są czasem publikowane oficjalnie, ale w wielu przypadkach opierają się na przewidywaniach środowiska i cyklu życia konkretnych serii zestawów. Więcej o zagadnieniu EOL przeczytasz w odrębnym artykule na blogu.
G
- Greeblesy – zaczerpnięte z angielskiego, nieistniejące słowo określające wszystko to, co dodaje się na makietach z klocków, by lepiej wyglądały (a więc różnorodne połacie trawy, kamienie, kawałki drewna itd.). Stosowane głównie w przypadku szczegółów pseudo-technicznych, np. na pojazdach z Gwiezdnych Wojen.
- GwP – ang. Gift with Purchase, czyli zestawy lub inne prezenty dorzucane do zamówień w oficjalnych sklepach LEGO podczas trwania różnorodnych promocji. Zestawy LEGO® w ramach GwP najczęściej mają numery zaczynające się od 400, ale nie jest to żelazna reguła.
K
- KFOL – ang. Kid fan of LEGO®, czyli dziecko będące fanem marki.
L
- LEGO® – nazwa firmy pochodząca z połączenia duńskich słów leg godt, czyli „baw się dobrze!”.
- Lepiny – zbiorcze określenie na tak zwany „szajs z Chin”, pochodzące od najbardziej znanej „marki” sprzedającej podrobione zestawy LEGO®. Większość szanujących się fanów marki nie chce mieć z nimi nic wspólnego.
- LDD – LEGO® Digital Designer, czyli oficjalny program LEGO® służący do projektowania budowli z klocków na komputerze. Ściągniesz go stąd.
- LOC – ang. LEGO® Online Community, czyli internetowa społeczność LEGO®, coraz częściej jednoznaczna z LUGami (patrz niżej).
- LUG – ang. LEGO® Users Group, czyli w jakiś sposób zorganizowana grupa fanów LEGO®. Duże LUGi mogą być w różnorodny sposób wspierane przez markę, jeśli uda im się osiągnąć status RLUG (patrz niżej).
M
- Minifigurka – najbardziej popularne przedstawienie postaci, będące własnością intelektualną LEGO® – popularny „ludzik LEGO®„. Do jej skali dostosowana jest większość „zabawowych” zestawów wydawana przez markę.
- Miks/Mix – popularna nie tylko w Polsce forma kupowania klocków. Miksy zawierają zazwyczaj kilka do kilkudziesięciu zestawów o różnej kompletności, do których najczęściej nie ma instrukcji ani pudełek (choć nie musi tak być). Jest to częsty sposób pozbywania się klocków po dzieciach, więc czasem ich stan jest daleki od idealnego. W zależności od zainteresowań i potrzeb, miksy kupuje się celem taniego nabycia dużej ilości modeli lub aby szybko uzupełnić ogólne braki w częściach. Miksy zazwyczaj kupuje się na wagę, a niektórzy sprzedawcy oferują możliwość nabycia na przykład klocków tylko w jednej rodzinie kolorów (co ułatwia szybkie zebranie części potrzebnych do konstrukcji greeblesów – patrz wyżej).
- MISB – ang. Mint in Sealed Box, czyli zestaw klocków LEGO® w oryginalnym, nienaruszonym opakowaniu. Termin stosowany głownie przez kolekcjonerów i inwestorów do wskazania, że zestaw jest w stanie jak „z półki sklepowej”. Aby zestaw mógł być określony jako MISB, plomby opakowania ani samo opakowanie nie mogą być w żaden sposób otwarte ani naruszone, a sam karton nie może być w żaden sposób uszkodzony.
- Modulary – popularna nazwa mini-serii zestawów przedstawiających budynki, skierowanej do fanów 18+ (i wydawanej w ramach serii Creator Expert). Budynki te, takie jak 10260 Bistro w śródmieściu, można ze sobą łączyć, by stworzyć całą ulicę. Jest to jednocześnie jedna z najpopularniejszych serii skierowanych do starszych fanów, która w 2022 zaczęła być wydawana pod wspólnym tytułem Modular Building Series.
- MOC – ang. My own creation, czyli „moja własna konstrukcja”. Określa wszystkie twory własne zbudowane nie według instrukcji z klocków LEGO®, choć stosuje się ją raczej do większych oryginalnych budowli, jak pojazdy, budynki czy postacie. Własne ustawienie gotowych zestawów raczej nie jest MOCem, ale ich przebudowa i własna aranżacja (np. wnętrza w danym budynku) – już tak. Posługując się nieoficjalną instrukcją twórcy innego niż grupa LEGO® budujemy MOCa, ale nie naszego, a twórcy instrukcji.
N
- NPU – ang. Nice Part Use. Komplement albo określenie tego, że w jakimś zestawie lub MOCu (patrz wyżej) dany klocek został zastosowany w ciekawy, niestandardowy sposób (np. jako element dekoracyjny czy sprytne połączenie). W zestawach dla starszych fanów NPU są szczególnie docenianą formą dodatkowej rozrywki podczas budowania.
P
- PaB – ang. Pick-a-Brick. Oficjalny sklep LEGO® z pojedynczymi klockami, będący dobrym źródłem podstawowych, tańszych i stale dostępnych części. Jego oferta nie zawiera części „rzadkich” czy ekskluzywnych dla danego zestawu/zestawów. PaB należy odróżnić od B&P (patrz wyżej).
- Płytka – dowolny klocek LEGO® o wysokości 1/3 bricka/cegiełki (patrz wyżej). Płytka bez studów (patrz niżej) nazywana jest tile’em (patrz niżej).
- Płytka bazowa – specjalna płytka „spodnia” używana jako podstawa do większych konstrukcji z LEGO®. Różni się głównie grubością (jest cieńsza od zwykłej płytki [patrz wyżej], a przez to także elastyczna) oraz tym, że nie „chwyta” klocków od spodu. Najbardziej standardowa płytka bazowa ma wymiar 32×32 study (patrz niżej), co daje kwadrat 25,5×25,5 mm, jednak występuje ona w różnych, czasem bardzo „zwariowanych” wariantach (np. z ukształtowaniem terenu, kraterami czy ulicami). Od pewnego czasu budowanie na płytach bazowych to raczej domena starszych fanów LEGO®.
- Polybag – małe zestawy LEGO® sprzedawane w foliowych woreczkach, bez tekturowego pudełka. Polybagi mogą również zawierać promocyjne minifigurki, więc ich wartość bywa bardzo duża.
R
- RLFM – ang. Recognized LEGO Fan Media, czyli strona internetowa lub inne medium „dopisane” do listy „współpracowników” grupy LEGO. Podmioty będące RLFM często otrzymują zestawy do wcześniejszej recenzji lub możliwość współpracy z marką przy różnorodnych projektach. Jednym z takich podmiotów jest BrickLink (patrz wyżej).
- RLOC – ang. Recognized LEGO® Online Community – to samo co RLUG (patrz niżej), tyle że bardziej w odniesieniu do LOCów (patrz wyżej). Tak naprawdę w ciągu kilku lat to rozróżnienie nie będzie miało większego znaczenia, jako że większość aktywności użytkowników LEGO® przenosi się do internetu.
- RLUG – ang. Recognized LEGO® Users Group, czyli LUG (patrz wyżej), któremu grupa LEGO nadała taki status, w jakiś sposób „uznając” go za pewnego typu ambasadora marki. RLUGi są wspierane przez LEGO® na różnorodne sposoby, np. poprzez umożliwienie im hurtowego kupowania elementów LEGO®.
S
- S@H/SAH – ang. Shop at Home, czyli popularne określenie na oficjalny internetowy sklep LEGO®.
- Set – inaczej zestaw.
- Skala – Wśród budowli z LEGO® wyróżnia się kilka skal. Najpopularniejsza z nich do skala mini, dostosowana rozmiarem do minifigurek (patrz wyżej). Mamy również skalę micro, w których stosuje się mikrofigurki, mniejsze o około 2/3 niż klasyczne „ludziki LEGO®„. W jeszcze nieco innej skali budowane są konstrukcje choćby w serii Friends. Tak naprawdę to głównie od autora konstrukcji zależy, w jakiej skali będzie budował, niemniej w większości przypadków stosuje się skalę mini.
- SNOT – ang. studs not on top, czyli technika budowania z klocków w taki sposób, by ukryć łączenia tam, gdzie nie będą one dobrze wyglądały. Odnosi się ona zarówno do pokrywania górnych warstw konstrukcji gładkimi płytkami, jak i do innych metod ukrywania studów (patrz niżej).
- Stud – to górny, okrągły element klasycznego klocka LEGO®, służący do mocowania go w klocku powyżej. Stud jest również jednostką miary w konstrukcji z klocków. Przykładowo, większość samochodów w skali minifigurki (patrz wyżej) ma szerokość 8 studów.
T
- TFOL – ang. Teen fan of LEGO®, czyli nastolatek będący fanem marki. Termin stosowany raczej rzadko.
- Tile – płytka (patrz wyżej) pozbawiona studów (patrz wyżej). Popularny element „wygładzający” w przypadku większości „dorosłych” zestawów LEGO®.
U
- UCS – ang. Ultimate Collectors Series – duże, szczegółowe zestawy z serii Gwiezdnych Wojen, skierowane do starszych fanów LEGO.
V
- VIP – program lojalnościowy oficjalnych sklepów grupy LEGO, umożliwiający dostęp do różnorodnych promocji i nagród dodatkowych. W jego ramach za każdy zakup w sklepie otrzymuje się punkty, które można następnie wydawać na rabaty czy nagrody rzeczowe (a nawet na bilety do Legolandu). W programie VIP może zarejestrować się każdy, niemniej do osiągnięcia sensownej liczby punktów wymagane jest zrobienie całkiem sporych zakupów.
Za pomoc w przygotowaniu niniejszego słowniczka dziękuję członkom facebookowej grupy LEt’s GO Build – Grupa Fanów Lego Polska.