LEGO 40532 - recenzja (1)
Moje klocki Recenzje Brewa 547 wyświetleń

Recenzja: LEGO® 40532 Zabytkowa taksówka

Nieco zbyt długo oczekiwany gratis mający uświetnić 15-lecie kolekcji budynków modułowych od LEGO® nie utrzymał się zbyt długo na LEGO.pl. W sklepie pojawił się w nocy z 28 na 29 stycznia 2022, a niespełna tydzień później jego nakład był już wyczerpany. Należałoby więc uznać, że model 40532 Zabytkowa taksówka – bo o nim właśnie mowa – cieszył się dużym wzięciem; w końcu promocja miała obowiązywać aż do 13 lutego. W tym tekście postaram się więc odpowiedzieć na pytanie, czy nowy kolekcjonerski samochodzik od LEGO® jest wart tego, by łapać go na rynku wtórnym.

Liczba elementów nie powala

Na początek zaznaczę, że nie uważam, by to atrakcyjność modelu przesądziła o szybkim wyczerpaniu się gratisu. Za ten stan rzeczy obwiniałbym raczej przeciągające się problemy z dostawami i mniejsze ilości gratisów trafiających na rynek od okolic października 2021 roku. Zwróćcie również uwagę, że model można było „wyjąć” za zakupy powyżej 920 zł, co jest kwotą rekordową. Niemal równo rok temu model 40448 Zabytkowy samochód otrzymywaliśmy od LEGO® już po wydaniu około połowy tej kwoty. Zresztą, ten set jest na tyle „podobny” do omawianej taksówki, że użyję go do porównania.

Jak łatwo sprawdzić, oba modele mają identyczną cenę katalogową: 69,99 zł (na dowód: samochód i taksówka). Zabytkowy samochód z zeszłego roku może pochwalić się większą liczbą części (189 do 163 – to przekłada się również na wielkość modelu), ciekawszą konstrukcją i kolorystyką, a do tego w secie dostaliśmy aż dwie figurki. 40532 Zabytkowa taksówka dała nam w zamian jedną figurkę (łudząco podobną do jednego z „bohaterów” modułowego Posterunku policji) oraz kawałek chodnika, którego – jak podejrzewam – mało kto użyje, jeśli ustawi model na makiecie. Ja na przykład od razu „zaszufladkowałem” jego części. Już na tym etapie widać, że 40448 był znacznie atrakcyjniejszą „okazją” niż taksówka.

Porównanie wielkości obu modeli. Ktoś tu odciął 1/5!

Sama konstrukcja nowego modelu nie jest specjalnie skomplikowana. Jeśli chciałbym wskazać jakieś jej „etapy”, które zasługują na nieco zabawną łatkę 18+, to byłby to silnik (istniejący, ale niewidoczny), ładnie opracowane nadkola oraz przestronne wnętrze autka, które pozwala na podróż dwóch minifigurek oraz walizki. Poza tym model raczej niczym nas nie zaskoczy, a całość czasu konstrukcji zamknie się w kilkunastu minutach. W porównaniu do 40448 zabawy jest tu mniej, a i efekt jest mizerniejszy. Zupełnie serio uważam również że dołożony kawałek chodnika to tylko zbędny zapychacz, który miałby znacznie więcej sensu, gdyby znak postoju taksówek był drukowaną płytką z odpowiednim symbolem. Nawet wrzucana do kosza na śmieci kupa nie zmieni mojego zdania (chociaż pomysł doceniam).

Silnik jest fajnym, choć nic nie wnoszącym detalem

To, co niewątpliwie jest zaletą 40532 to jej dopasowanie do 10297 Hotelu butikowego. Samochodzik wpisuje się w jego klimat i pasuje do niego kolorystycznie. Niestety, mam wrażenie że początkowo miał być elementem zestawu, a potem ktoś w LEGO® wpadł na pomysł, by wyłączyć go z dużego setu i zrobić z niego gratis. Takie rozwiązanie ma sens o tyle, że Hotel i tak jest dość dużym zestawem jak na modulary… i to w sumie koniec. Jako samodzielny model 40532 wypada po prostu dość blado, tym bardziej że trzeba było wydać naprawdę DUŻO kasy, aby go otrzymać.

U mnie taksówka odjeżdża spod remizy

Ile według mnie za nową taksówkę warto dać na rynku wtórnym? Jeśli koniecznie chcecie postawić ją obok hotelu, to stawiałbym na kwotę maksymalną rzędu 150 zł, a i to jest cena, którą uznaję za zawyżoną. Zeszłoroczny Zabytkowy samochód da się – rok po premierze – ustrzelić na Allegro za podobne pieniądze i uważam, że jeśli jest to kwestia typu albo-albo, to będzie on lepszym wyborem. Biorąc pod uwagę takie porównanie, z bólem serca muszę stwierdzić, że mocno oczekiwany prezent na 15-lecie modularów to niestety niewypał: jest za mały, za drogi i znacznie mniej atrakcyjny niż wiele z zeszłorocznych gratisów, które otrzymywaliśmy za wydanie mniejszych kwot. Gdyby nie moja LEGO®-nerwica natręctw i fakt, że akurat miałem do kupienia parę zestawów, to osobiście zrezygnowałbym z tego setu i spałbym spokojnie. Jeśli jednak i Wy po prostu musicie mieć go w swojej kolekcji, to radzę poczekać jeszcze z tydzień-dwa – może cena spadnie poniżej tej nieszczęsnej złotówki za klocek.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN MATERIAŁ?
Jeśli tak, to możesz wspomóc rozwój naszej strony poprzez dobrowolną wpłatę w serwisie Patronite:

3 thoughts on “Recenzja: LEGO® 40532 Zabytkowa taksówka

  1. Zeke

    czy wiesz coś, kiedy ma być znowu dostępny za zakupy, albo coś innego bo nie załapałem się ani na tygrysa, ani na taxi, a po darmo to nie chcę zakupów robić….

    1. Brewa

      Hej – niestety jeszcze nie. Na razie wiemy tylko o promo walentynkowym (tylko stacjonarnie), ale po 14.02 coś powinno się pojawić :).

Skomentuj!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Acquista steroidi online su https://italiafarmaci24.com/. Prodotti genuini a prezzi convenienti. Assistenza professionale a tua disposizione.