LEGO 40448 - Zabytkowy samochód - widok ogólny
Moje klocki Recenzje Brewa 771 wyświetleń

Recenzja: LEGO® 40448 Zabytkowy samochód

Zestaw LEGO® 40448 Zabytkowy samochód był prawdopodobnie jednym z najmocniej oczekiwanych gratisów w ramach S@H w historii. Nie dość, że set pochodzi z niestandardowej serii (IDEAS), to jeszcze przedstawia samochód – rzecz pożądaną przez wielu kolekcjonerów i „ustawiaczy” makiet. Wreszcie, jego wzór wybitnie pasuje do ogólnego klimatu Modular Building Collection i wiele osób chciało go zgarnąć przy okazji zakupu 10278 Posterunek policji, którego wydawał się idealnym uzupełnieniem. Ale czy to wszystko jest warte tych 130-150 zł, które obecnie za Zabytkowy samochód trzeba zapłacić na rynku wtórnym?

W styczniu na Lego.pl byliśmy świadkami małego zamieszania z gratisami, które znikały i wracały. Drugiego rzutu Zabytkowego samochodu jednak nie uświadczyliśmy. W związku z tym, pożądający go fani, którzy nie zdążyli załapać się na premiowy zakup w oficjalnym sklepie LEGO®, rzucili się na rynek wtórny, gdzie cena tego zestawu (katalogowo ustalona na poziomie 70 zł) momentalnie osiągnęła 200% wartości wyjściowej. W tej recenzji postaram się nie tylko przybliżyć Wam sam model, ale również odpowiedzieć na pytanie, czy warto kupować go z drugiej ręki.

Na pierwszy ogień weźmy pudełko. LEGO® przyzwyczaiło nas już do tego, że… właściwie nie wiadomo, czego się spodziewać po opakowaniach gratisów. W tym wypadku pudełko jest ze „średniej półki”. Nie jest to co prawda zwykła kartonowa obwoluta z ilustracją wyłącznie na instrukcji, ale jego ścianki nie należą do najgrubszych. Jeśli planujemy „przykisić” zestaw, to dobrze będzie dodatkowo go zabezpieczyć.

LEGO® 40448 - pudełko
LEGO® 40448 – pudełko

Po otwarciu opakowania (zaplombowanego, a nie klejonego), naszym oczom ukażą się trzy nieponumerowane torebki, dwie płytki, instrukcja i „arkusz” naklejek, jeśli można tak nazwać dwie małe wlepki „rejestracyjne”. Instrukcja, jak to zwykle bywa w serii IDEAS, zawiera notkę biograficzną o autorze projektu, której nie będę tu przytaczał, bo i nie ma po co.

LEGO 40448 - zawartość zestawu
LEGO® 40448 – zawartość zestawu

Wśród 189 klocków składających się finalnie na Zabytkowy samochód znajdziemy aż dwie minifigurki, w tym damską z dwoma wyrazami twarzy. Nie są one niczym specjalnym, ale aż dwie sztuki postaci są zawsze miłym dodatkiem do dość mikrego zestawu.

LEGO 40448 - minifigurki
LEGO® 40448 – minifigurki

Sam samochód składa się całkiem ciekawie: początkowo od tyłu do przodu, a pod koniec wykańczamy środek. Zestaw nie jest szczególnie skomplikowany – może zaskoczyć tylko sprytnie rozwiązanym mocowaniem końcówek zderzaków oraz niestandardowym zamocowaniem szyby. Dzięki takiemu, a nie innemu jej umiejscowieniu możemy uzyskać mniejszy niż „domyślny” kąt jej nachylenia, choć ja osobiście nie jestem fanem „odstających” elementów, które potem zostają nam we wnętrzu samochodu. Do najważniejszego „dziwnego” elementu, czyli desek surfingowych na drzwiach, zaraz przejdę.

Miłym zaskoczeniem jest wielkość modelu. 6 studów szerokości + ranty to w sumie standard, ale atutem 40448 jest jego długość, stawiająca go na równi z autami z serii Speed Champions. Poniżej zobaczycie porównanie Zabytkowego samochodu z modelem Porsche pochodzącym z tej serii oraz dość podobnym samochodem wchodzącym w skład zestawu 10260 Bistro w śródmieściu.

LEGO® 40448 – porównanie rozmiarowe

Są jednak minusy. Przede wszystkim – te nieszczęsne deski surfingowe. Jakkolwiek ich zastosowanie jest wyraźnym nawiązaniem do konstrukcji kultowego Chevroleta Corvette C1, tak sposób ich mocowania pozostawia wiele do życzenia, nie mówiąc już o poświęceniu otwieranych drzwi. Deski odpinają się praktycznie przy każdym przeniesieniu modelu, a z czasem będzie zapewne tylko gorzej. Drugim minusem auta jest wygląd jego przodu. W odróżnieniu od prawdziwej Corvette C1, tu mamy do czynienia z niemal totalnie płaską maską, która odbiera autku sporo urody, nawet pomimo zastosowania fikuśnego ozdobnika pod postacią odwróconej łyżwy. Wydaje mi się, że na oficjalnym zdjęciu Zabytkowy samochód wygląda po prostu nieco lepiej niż w rzeczywistości.

LEGO® 40448 - widok od przodu
LEGO® 40448 – widok od przodu

Zbierając to wszystko do kupy pokuszę się o stwierdzenie, że jeśli macie luźne 150 zł i chcecie kupić jakiś ładny samochód w miniskali LEGO®, to sensowniej będzie wydać te pieniądze na przykład na wspomniane wcześniej 75985 Porsche 911 lub/albo inny model z serii Speed Champions. 40448 jest zestawem stosunkowo ładnym, charakterystycznym i przedstawiającym konstrukcję z lat ’60, ale jeśli nie potrzebujecie KONIECZNIE auta w takim stylu, to możecie nie być do końca zadowoleni z wydanych pieniędzy. Na pewno nie ma też sensu kupować tego zestawu do zabawy – dekoracyjne deski pogubią się momentalnie. Jeśli już natomiast macie ten zestaw i zastanawiacie się, czy go zbudować, to doradzałbym powstrzymanie się i zachowanie go pod kątem inwestycyjnym. Za parę lat jego cena prawdopodobnie będzie bardzo satysfakcjonująca – w końcu to ekstremalnie krótko dostępny zestaw z IDEAS.

LEGO® 40448 - widok od tyłu wraz z dekoracyjnymi deskami
LEGO® 40448 – widok od tyłu wraz z dekoracyjnymi deskami
PODOBAŁ CI SIĘ TEN MATERIAŁ?
Jeśli tak, to możesz wspomóc rozwój naszej strony poprzez dobrowolną wpłatę w serwisie Patronite:

Skomentuj!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.