LEGO 10297 - zdjęcia (1)
Moje klocki Recenzje Brewa 1384 wyświetleń

Recenzja: LEGO® 10297 Hotel butikowy

Najgorętszy okres premierowy 2022 roku w LEGO® już za nami, więc pora zajrzeć do pudełek i zobaczyć, co Duńczycy przygotowali dla nas tym razem. Na pierwszy ogień idzie dziś jeden z najbardziej oczekiwanych setów początku nowego roku, czyli 10297 Hotel butikowy – najnowsze uzupełnienie superpopularnej linii Modular Buildings Collection.

10297 Hotel butikowy – informacje podstawowe

Najnowszy modular składa się z aż 3066 elementów, co czyni go drugą budowlą z tej serii pod kątem liczby części. W tej kategorii Hotel ustępuje wyłącznie 10255 Placowi zgromadzeń, co jednak nie dziwi, jako że ten drugi zajmuje półtorej płytki. Cena katalogowa 10297 to obecnie 899,99 zł, co daje nam cenę pojedynczego klocka na poziomie 0,29 zł. Nie jest źle, a będzie tylko lepiej, bo na początku kwietnia 2022 roku model powinien trafić do szerokiej dystrybucji, dzięki czemu jego cena powinna znacząco spaść.

Zawartość pudełka

Warto przy okazji wskazać, że zestaw zawiera bardzo dużą ilość mocno unikalnych części w kolorze Light Nougat, przeważnie kojarzonym z kolorem „starwarsowej” skóry. Fasada całego I piętra hotelu zbudowana jest z klocków tego właśnie koloru, co spotkało się z mieszanymi reakcjami w sieci. Odstawiając kwestię gustu na boczny tor (choć ja osobiście uważam, że kolor wygląda świetnie), to aż 8 elementów w tym kolorze występuje wyłącznie w tym zestawie, co po wycofaniu może mocno zaważyć na jego cenie. Jak wiemy, oryginalny 10185 Grren Grocer jest obecnie tak drogi między innymi dlatego, że zawiera dużą ilość konkretnych elementów w kolorze piaskowo-zielonym, które nie pojawiły się w podobnej ilości w żadnym innym zestawie. Tylko do LEGO® należy decyzja, czy w przypadku Hotelu będziemy kiedyś mieli do czynienia z podobną sytuacją.

Zaznaczę również, że – tak jak w przypadku innych modularów – w 10297 znajdziemy wyłącznie płytki drukowane (bez naklejek), a wśród nich elementy tak przydatne jak lustro czy szyld hotelowy. Wśród minifigurek mamy również dwie zaopatrzone w „hotelowe” i – jak na razie – unikalne torsy. Wreszcie, wśród co ciekawszych elementów znajdziemy także czarne węże znane z serii NINJAGO, które w hotelu pełnią rolę… ozdobników dachu. To również część ekskluzywna dla tego modelu.

Można śmiało stwierdzić, że „klockowo” 10297 Hotel butikowy wypada bardzo przyzwoicie.

10297 Hotel butikowy – proces budowy

14 etapów budowy najnowszego hotelu z klocków LEGO® to bardzo przyjemna ilość, umożliwiająca przerwę w niemal dowolnym momencie. Niewątpliwie najmniej satysfakcji przynoszą etapy 1-2, podczas których czujemy się właściwie tak, jakbyśmy układali wielką mozaikę. Podłoga w hotelowym lobby jest zaprojektowana z dużą pieczołowitością, co niestety przekłada się na dość męczący proces jej układania. Potem, na szczęście, jest tylko lepiej.

Podłoga wraz z pierwszą warstwą skośnej ściany

W odróżnieniu od „kwadratowych” modularów, do których jesteśmy przyzwyczajeni (może z wyjątkiem 10264 Warsztatu na rogu), Hotel jest budynkiem zaprojektowanym w dużej części „po skosie”. W momentach układania podłóg i niektórych partii ścian trudno nie zachwycić się tym, jak dobrze zaprojektowanym pod kątem matematycznym produktem są klocki LEGO®. Pozornie niepasujące do siebie skosy i płytki tworzą razem idealne połączenia bez szczelin, a sprytne użycie zawiasów sprawia, że całość konstrukcji trzyma się na znacznie więcej niż słowo honoru. To chyba pierwszy budynek modułowy, w którym konstrukcja podłóg/sufitów jest jednym z najciekawszych etapów budowy.

Łączenie dachu nad galerią

Swoje robią również nawiązania do poprzednich modularów i innych serii, których w Hotelu jest mnóstwo – wszak to model wydany na 15-lecie. Niektóre z nich są wyraźnie wskazane przez Duńczyków w instrukcji, innych trzeba dopatrzyć się samemu. Tu najciekawszym przykładem jest chyba mrugnięcie okiem w stronę „fanów” Galidora – produktu-koszmarka, który w swoim czasie niemal pogrążył LEGO® na gruncie finansowym.

Ten koszmar pasuje teraz wyłącznie do muzeum

Wisienką na torcie są meble. Jeśli lubicie je konstruować (ja uwielbiam), to Hotel jest idealnym zestawem dla Was. Lamki nocne, akcesoria biurowe, wielkie szafy, łoża, a nawet wanna – wszystko jest w komplecie. O dziełach sztuki w małej, przylegającej do hotelu galerii nawet nie wspomnę, bo to po prostu trzeba zbudować samemu.

To, do czego można się przyczepić, to tylko jedna łazienka na całą konstrukcję, dodatkowo zlokalizowana na najwyższym piętrze… w apartamencie typu „executive”. LEGO® przyzwyczaiło nas już wprawdzie do tego, że minifigurki raczej nie chadzają za potrzebą, ale w „słabszych” pokojach przydałby się chociaż jeden, dodatkowy kibelek.

Pięciogwiazdkowy hotel z jednym kiblem

Czy coś jeszcze mi nie odpowiada? Na pewno lekko denerwuje fakt niekonsekwencji w stosowaniu tile’sów narożnych. W niektórych przypadkach mamy pełną płytkę, a w innych musimy radzić sobie z dwiema płytkami w rozmiarach 1×2 i 1×1. Rozumiem, że ta sytuacja wynika z procesu produkcyjnego, ale trochę sztucznie zwiększa liczbę części o całkiem sporą ilość.

10279 Hotel butikowy po ukończeniu

Najnowszy modular po zbudowaniu prezentuje się – napiszę to bez Cienia przesady – przepięknie. Osobiście uważam, że to (do tej pory) najładniejszy budynek w serii, nawiązujący swoją konstrukcją do architektury kolonialnej, kojarzonej choćby z Kubą. Układ, kolory, zwieńczenie pod postacią małej kopuły – wszystko tu gra i widać wyraźnie, że konstrukcja została przemyślana od początku do końca.

Mamy też znacznie bardziej „użyteczny” chodnik, z kilkoma miejscami na figurki

I tu jednak mamy parę zgrzytów, choć ja osobiście nie zrezygnowałbym przez nie z Hotelu.

Totalnie po macoszemu potraktowano malutkie podwórko z tyłu, w którym umieszczono śmietnik. Sam kontener jest bardzo słabym buildem, nieprzystającym do reszty konstrukcji, a dodatkowo – zgodnie z instrukcją – jest elementem niezbędnym do połączenia 10297 z innymi modularami. W związku z tym akompaniuje mu nie do końca zdefiniowany element pod postacią budowanej skrzynki (?), który pasuje jak pięść do oka. Poza tym na „podwórku” nie ma absolutnie nic.

Śmietnik wygląda jak konstrukcja z pierwszych Creatorów

Ta nieszczęsna palma, o której sporo mówiło się przed premierą, wygląda znacznie lepiej na żywo niż na zdjęciu i ja sam zrezygnowałem z jej modyfikacji. Nie jest tak źle, jak na to początkowo wyglądało, choć przyznam, że poprzecznie umieszczone liście wyglądają nieco dziwne. Problem widocznych studów rozwiązałem kilkoma listkami, których w swoim klockowym magazynie mam na pęczki.

Paradoksalnie, najcięższym orzechem do zgryzienia jest umieszczenie Hotelu na ewentualnej LEGO®-ulicy czy makiecie. Jego bardzo specyficzna konstrukcja, z „lewą” częścią znacznie obniżoną w stosunku do prawej, sugeruje „kanoniczne” ustawienie setu obok 10278 Posterunku policji. Tylko wtedy zawieszony na boku Posterunku billboard będzie w miarę dobrze widoczny. Postawiony obok innej budowli, Hotel nie zasłoni gołej, bocznej ściany – z tym problemem sam musiałem się zmierzyć i leciutko mnie to mierzi. Lekko denerwuje mnie również fakt „nieukończonego” dachu hotelu. Zdobienia obecne są tylko na trzech jego krawędziach, natomiast tylna została pozostawiona sama sobie.

Mój egzemplarz w miejscu docelowym

Żebyśmy się jednak dobrze zrozumieli: 10297 uważam za jeden z najlepszych budynków modułowych EVER, zwłaszcza pod kątem „fasadowym”. Ilość detali, małych skosów i delikatnych akcentów przekłada się na świetnie wyglądającą konstrukcję, która zada szyku w każdym mieście LEGO®. Jestem również pewien, że już niedługo zobaczymy w sieci jakieś wyśmienite MOCe powstałe na bazie 10297, bo liczba części w nowym modularze aż prosi się o wykorzystanie. Na koniec dodam tylko, że taka ilość elementów wskazywałaby na nieproporcjonalnie wysoki budynek, a finalnie mamy do czynienia z konstrukcją proporcjonalną i zgodną w skali z innymi modularami.

Ode mnie mocna piąteczka.

„Stalowa” brama nawiązująca do 10190 Market Street
PODOBAŁ CI SIĘ TEN MATERIAŁ?
Jeśli tak, to możesz wspomóc rozwój naszej strony poprzez dobrowolną wpłatę w serwisie Patronite:

3 thoughts on “Recenzja: LEGO® 10297 Hotel butikowy

  1. Maciej

    Cześć, myślisz, że ten hotel ma szansę trafić do szerokiej dystrybucji po 28 stycznia?
    Z góry dziękuję za odpowiedź.

    1. Brewa

      Hetel jest na rynku od 1 stycznia, do szerokiej dystrybucji powinien trafić w okolicach 1 kwietnia.

Skomentuj!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.