Wycofania-2022-CreatorExpert
Inwestowanie Wycofywanie Brewa 57 wyświetleń

Wycofania LEGO® na koniec 2022: Icons (Creator Expert)

Luty może być dość wczesnym momentem na zabieranie się za listy wycofań LEGO® pod koniec roku, ale że w tym roku (ponownie) mają być one rekordowe, to lepiej zacząć wcześniej niż potem nadrabiać.

Tegoroczne wycofania podzielę na listy tematyczne lub dotyczące serii, żeby oszczędzić Wam scrollowania przez kilkaset pozycji.

Jak zwykle zaznaczam, co następuje: 1) na ten moment wszystkie informacje z tego tekstu traktujcie jako niepotwierdzone, choć wysoce prawdopodobne; 2) poniższy spis nie jest również poradą inwestycyjną i wszystkie decyzje zakupowe podejmujecie na własne ryzyko.

Poniżej prezentuję listę prawdopodobnych wycofań LEGO®, które zajdą pod koniec 2022 roku w serii Creator Expert (obecnie funkcjonującej pod szyldem Adult Builders czy tam Adults Welcome). W jej przypadku przy każdej pozycji znajdziecie również mój komentarz odnośnie kwestii inwestycyjnych… bądź losowych. Rzecz jasna, lista będzie na bieżąco aktualizowana.

Na poniższej liście zestawy już Wyprzedane na LEGO.pl oznaczam czerwonymi wykrzyknikami (!!!). Oznacza to, że ich nakład skończył się przed formalnym wycofaniem pod koniec roku i że już raczej nie wrócą do oficjalnej sprzedaży. Z kolei zestawy oznaczone niebieskimi wykrzyknikami (!!!) to zestawy, których wycofanie pod koniec roku jest już potwierdzone przez dodanie ich do działu Ostatnie sztuki na LEGO.pl.

Zestawy wycofywane pod koniec 2022 – Creator Expert:

 • !!! 10271 Fiat 500 – większość pojazdów z Experta szybko drożeje i z tym też pewnie tak będzie. Dobry “starter” kolekcji inwestycyjnej, bo jest stosunkowo tani i myślę, że bardzo szybko dobije do 200% ceny katalogowej. Razem z wersją standardową oficjalnie powinna zostać również wycofana wersja niebieska (77942), która jednak już teraz ma status unikalnego setu.
 • !!! 10272 Old Trafford – Manchester United – pierwszy stadion jest teraz ciężko dostępny, ale do połowy roku powinno się to zmienić. Zestaw ryzykowny pod kątem inwestycyjnym, bo popyt na niego jest ograniczony, a do tego jest drogi.
 • !!! 10275 Domek ElfówZimowa Wioska to zawsze pewny strzał przed Świętami, ale warto poczekać z jego zakupem do momentu, kiedy zjedzie mocniej poniżej ceny katalogowej.
 • !!! 10279 Volkswagen T2 Camper Vannajwiększe zaskoczenie listy wycofań, bo model dopiero co skończył pół roku. Na listę wpadł zapewne dlatego, że zbiera dość słabe recenzje (chociaż mi się podoba) i przez to odstrasza wysoką ceną. Jeśli ktoś lubi ryzyko, to będzie to dobry test na intuicję.
 • !!! 10282 Adidas Originals Superstar – kolejny młody zestaw, ale jego sprzedaż – sądząc po cenach – raczej nie jest zbyt wysoka. Model na pewno będzie można sprzedać z zyskiem, ale nie będzie to łatwe zadanie, bo zainteresowani nim będą tylko konkretni fani.
 • !!! 10284 Camp Nou – FC Barcelona – trzeci młody zestaw na liście. Wyraźnie stadiony nie cieszą się aż takim wzięciem, na jakie liczyli ludzie z LEGO®. To na pewno lepszy wybór inwestycyjny niż stadion Manchesteru, choćby przez krótki pobyt na rynku. Niemniej: tylko dla inwestorów z dużym budżetem i nie liczących na szybki zwrot.
 • !!! 10291 Queer Eye – Mieszkanie Fab 5 – ten zestaw jest przeceniany praktycznie od dnia premiery, a mała popularność serialu w Polsce raczej nie zwiastuje niebotycznych zysków. Z drugiej strony, można go dorwać BARDZO tanio.

“Ważne” zestawy, które zostają z nami dłużej:

I jeszcze kilka słów na temat zestawów, które na powyższej liście się NIE znajdują, choć można by zakładać, że powinny:

 • 10255 Plac Zgromadzeń to dobrze trzymający się staruszek, który – zgodnie z doniesieniami z tego roku – ma z nami zostać aż do 2023 roku. Na początku 2022 znacznie podrożał, ale jeśli jeszcze nie macie go w portfolio (czy to “zabawowym”, czy inwestycyjnym), to radzę zacząć polowanie w okolicach wakacji, kiedy klocki solidnie tanieją.
 • 10265 Ford Mustang to stary zestaw (2019), ale wygląda na to, że sprzedaje się na tyle dobrze, że LEGO® nie chce jeszcze się go pozbywać. To dobra okazja, żeby ustrzelić go tanio (w 2021 roku można go było kupić za 420 zł). Warto również śledzić jego losy, bo nigdy nie wiadomo, czy jednak nie wyleci znienacka.
 • 10266 Lądownik księżycowy Apollo 11 NASA – stosunkowo tani set ze sporym potencjałem inwestycyjnym, jako że wszystko, co związane z kosmosem, w przypadku LEGO® sprzedaje się wyśmienicie.
 • 10270 Księgarnia – kolejny modular, który miał być w kolejne do wylotu, ale na razie – podobno – nie jest.
REKLAMA:

3 thoughts on “Wycofania LEGO® na koniec 2022: Icons (Creator Expert)

 1. Bartosz

  Cześć, mam pytanie co do opisu Księgarni. W jakim sensie “nie jest to budynek funkcyjny”?

  1. Brewa

   Modulary dzielą się na kilka kategorii, wśród których mamy “funkcyjne” (kino, restauracja, komisariat, straż pożarna) i “niefunkcyjne”, które składają się z dwóch połączonych kamienic bez “biznesu głównego”. Obok księgarni są to Biuro dedektywa i Pet Shop. Modulary “niefunkcyjne” notują najsłabszy przyrost cenowy, bo nie mają zazwyczaj żadnego konkretnego elementu charakterystycznego.

   1. Bartosz

    Okej, dzięki za wyjaśnienie

Skomentuj!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.