Modulary-2009-2012
Moje klocki Różności Brewa 4274 wyświetleń

Modułowe kompendium: Klasyczne modulary – od Remizy do Ratusza

W cyklu Modułowego kompendium omówiliśmy już – nieco niestandardowo – całość Miasta NINJAGO oraz tzw. Wielką trójkę klasycznych budynków modułowych. Idźmy więc za ciosem i zajmijmy się kolejnymi, klasycznymi modularami, omawiając nie tylko ich historię, ale także użyteczność i wygląd pod kątem „makietowym”.

LEGO® 10197 Remiza strażacka

Wydana w 2009 roku Remiza strażacka była konstrukcją przełomową i do dziś uznawana jest za jeden z najlepszych budynków modułowych w historii LEGO®. Remiza nie tylko oferowała nam w pełni umeblowane wnętrze (i to bardzo oryginalnie – m.in. w otwieraną lodówkę i stół do ping-ponga), ale również auto, które było integralną częścią zestawu. Co więcej, ten konkretny wóz strażacki przedstawia pojazd z lat ’30, co w historii LEGO® do tej pory – o ile wiem- się nie powtórzyło.

W zestawie znajdziemy też cztery (jest progres!) minifigurki oraz psa, a jeśli bardzo chcemy, to strażaków możemy wyposażyć w niewidziane wcześniej, złote hełmy, które jednak docelowo mają być ozdobą samego budynku.

Niestety, Remiza ma jeden, zasadniczy minus, który na światło dzienne (dosłownie) wyszedł dopiero po kilku latach. To właśnie w latach 2009 i dalszych LEGO® miało problem z kolorem bordowym, a konkretniej – z tym, że cienkie klocki odlane w tym kolorze po jakimś czasie po prostu rozsypywały się w rękach. O ile w przypadku bricków problem RACZEJ nie występował, to już w przypadku cienkich płytek, których w tym zestawie jest sporo, budziło to ogromną irytację osób, które zestaw kupiły po dłuższym czasie. Problem dotyczył zwłaszcza tilesów 1×1, które niemalże eksplodowały w trakcie mocowania. Na szczęście z pomocą przyszły nowsze zamienniki – sam mam ich na tym budynku całkiem sporą ilość.

Pod kątem „makietowym” Remiza również wyróżnia się na plus… oraz minus. Jako jeden z niewielu modularów ma całkiem nieźle wykończony tył, wyposażony w drugą bramę. Paradoksalnie, to jednak może powodować pewne problemy, bo – aby sensownie ją ustawić – nie powinniśmy „zastawiać” jej od tyłu innym budynkiem.

U mnie za Remizą jest wyjazd z Warsztatu na rogu

LEGO® 10211 Grand Emporium

Po Remizie, w 2010 roku przeszła pora na galerię handlową, pod postacią słynnego Grand Emporium. Jak to czasem bywa, budynek ten okazał się bardzo nierówny. Mianowicie: zewnętrze było niezwykle imponujące (tu wyróżniają się między innymi: bardzo oryginalny szyld na froncie, obrotowe drzwi, winda do czyszczenia okien czy bardzo przyzwoity billboard na dachu, wyposażonym w ogromne świetliki), ale na środek już trochę zabrakło inwencji. Owszem, „ruchome” (bo tylko pozornie) schody wyglądają świetnie, a do dyspozycji mamy również przymierzalnię z materiałową kurtyną, ale już sama oferta sklepu prezentuje się bardzo biednie. Dość powszechną czynnością wśród fanów było jej „tuningowanie”, poprzez dodanie dodatkowych witryn i towarów. W „obsadzie” Grand Emporium mogliśmy za to znaleźć aż 7 minifigurek… przy czym dwie z nich to manekiny.

Na makiecie Grand Emporium prezentuje się bardzo dostojnie… o ile nie pokazujemy jego całkiem „gołego” tyłu. Z drugiej strony – tego ostatniego nie możemy całkowicie przykryć, bo zastawilibyśmy wtedy drzwi na „podwórko”. Jeśli więc będziecie ustawiać Grand Emporium jako budynek FAKTYCZNIE narożny, to zadbajcie o to, by na jego prawej-tylnej ścianie umieścić jakąś płytszą konstrukcję. Może to być choćby…

Grand Emporium jest dość niskie, więc łatwo wkomponować je w koniec ulicy

LEGO® 10218 Sklep zoologiczny

Kolejny rewolucyjny budynek modułowy jest też dość jednogłośnie uznawany za jeden z najsłabszych pod kątem fasady. Nie chodzi tu nawet o jej wygląd, a o dobór kolorów, którego nie można nazwać inaczej niż nieco nudnym.

Rewolucyjność Sklepu zoologicznego polegała przede wszystkim na tym, że faktycznie był to pierwszy modular z serii złożony z dwóch węższych kamieniczek (aczkolwiek przypomnijmy, że już 10190 Market Street również dzielił się na dwa moduły – po prostu jednym z nich nie była kamieniczka). Ten ciekawy zabieg nie został powtórzony przez LEGO® aż do roku 2020, kiedy na rynku pojawiła się Księgarnia.

Cała konstrukcja nie porywa, choć na pocieszenie oddaje nam do dyspozycji 4 minifigurki, dwie papugi, psa, kota oraz złotą rybkę. Mimo to, „cięcia” kosztów można się tu dopatrzeć w jednym z pomieszczeń, w którym odbywa się remont – jego jedynym „wyposażeniem” jest biały tile, który symuluje dopiero co położoną warstwę farby w tym kolorze.

Dużym plusem Sklepu zoologicznego jest jego ustawność, którą fani docenili w roku 2017, kiedy to wyszedł Plac zgromadzeń. Możliwość rozłączenia kamienic pozwala na „wyrównanie” rzędów budynków na makiecie, które wzmiankowany Plac zgromadzeń – zbudowany na obszarze wielkości półtorej standardowej płytki konstrukcyjnej – mógł zaburzyć. Nadal jednak zostawała nam wtedy dodatkowa połowa budynku do zagospodarowania. Sporo osób rozwiązuje ten problem poprzez dobudowanie jednej z kamieniczek z własnych klocków, opierając się na instrukcji do Sklepu zoologicznego bądź Księgarni, w tym pierwszym przypadku najczęściej podmieniając kolory na nieco żywsze.

Ciąg kamieniczek jak znalazł

LEGO® 10224 Ratusz

Wydany w roku 2012 Ratusz jest często stawiany na równi z Wielką Trójką klasycznych modularów głównie pod względem ceny. Jest tak dlatego, że był na rynku rekordowo krótko – można go było nabyć zaledwie przez niecałe 2 lata (co – na ówczesne czasy – było wręcz skandalem).

Ratusz do tej pory nosi koronę najwyższego klasycznego budynku modułowego, a w trosce o serca jego ośmiu rezydentów (wliczając parę biorącą ślub) w budynku zamontowana została działająca winda. Pomieszczenia w środku budowli są mocno doposażone, a na uwagę zasługuje również tył, który – niestandardowo – został solidnie upstrzony oknami. Data na wieży ratusza to, oczywiście, rok urodzin Olego Kirka Christiansena – twórcy marki LEGO®.

Ustawiając tę kolubrynę na makiecie warto pamiętać o jej rozmiarze. Ratusz jest wysoki – nawet jak na standardy obecnych zestawów LEGO® – więc będzie się wyróżniał. Pod tym kątem polecam środkową część ulicy, bo i tak będzie dobrze go widać.

Dumny lokator środka „starówki”

A już niebawem, w kolejnej części Modułowego kompendium zajmiemy się kolejnymi czterema modularami: od Kina do słynnego Brick Banku.

Sprawdź też inne artykuły z cyklu Modułowego kompendium:
Miasto Ninjago
Wielka Trójka klasycznych modularów
Klasyczne modulary – od Remizy do Ratusza
Klasyczne modulary – od Kina do Banku

PODOBAŁ CI SIĘ TEN MATERIAŁ?
Jeśli tak, to możesz wspomóc rozwój naszej strony poprzez dobrowolną wpłatę w serwisie Patronite:

Skomentuj!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.