Wycofania LEGO 2021 - Expert + IDEAS
Analizy Inwestowanie Wycofywanie Brewa 1116 wyświetleń

(Aktualizowane) Inwestycyjnie: wycofania LEGO® 2021: Creator Expert i IDEAS

Po ostatnich doniesieniach ze świata LEGO® wiemy już mniej więcej, które zestawy (prawdopodobnie) znikną ze sklepowych półek w marcu tego roku. Niedługo przygotuję również dla Was zestawienie setów, które najprawdopodobniej „wyrotują” w okolicach czerwca, przy okazji kolejnej fali premier LEGO® na drugie półrocze. To, co łączy te doniesienia to nieobecność w nich zestawów Creator Expert i IDEAS – dwóch serii, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród najstarszych fanów klocków, a jednocześnie mają największą wartość inwestycyjną.

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 (całość tekstu). Aktualizacje jak zwykle zaznaczam na zielono.

W niniejszym zestawieniu postaram się odpowiedzieć na pytanie: które zestawy z linii Creator Expert i IDEAS najprawdopodobniej zostaną wycofane z oficjalnej sprzedaży w 2021 roku i jakich dat wycofania możemy się spodziewać. Zestawy ciekawsze pod kątem inwestycyjnym zaznaczam w tekście na czerwono.

ZASTRZEŻENIE: pomimo, że swoje dane opieram na kilku różnych źródłach, w tym na zagranicznych serwisach internetowych, które „zjadły zęby” na datach wycofań, to wciąż należy traktować je jako niepotwierdzone. Przekazuję Wam swoje przemyślenia w dobrej wierze i sam korzystam z nich podczas decyzji zakupowych, ale nie oznacza to, że będą one w 100% trafne. Wreszcie, LEGO® nie raz już pokazało, że potrafi zmieniać decyzję w ostatniej chwili – zarówno jeśli chodzi o „przetrzymanie” zestawów na półkach, jak i o ich wcześniejsze wycofanie ze sprzedaży.

LEGO® Creator Expert

Zgodnie z moimi (i nie tylko) przewidywaniami, w roku 2021 z półek zniknie aż 5 zestawów z serii Creator Expert, przy czym po niektórych z nich będziemy płakać dłużej niż po innych. Każdy z tych zestawów powinien zniknąć z runku w GRUDNIU 2021:

 • Set 10261 Kolejka górska, jest na rynku od czerwca 2018 roku (32 miesiące). To doniesienie jest tym bardziej „potwierdzone”, że zestaw PODOBNO JUŻ jest wycofywany z niektórych oficjalnych sklepów LEGO® na świecie i oznaczany plakietką „Ostatnia szansa”. Prawdę mówiąc, nie zdziwiłbym się specjalnie, gdyby set zniknął nieco wcześniej – nawet w październiku, ale nie dałbym sobie za to głowy uciąć.
LEGO® 10261
 • 10258 Londyński autobus jest na rynku od 2017 roku i właśnie przekracza średnią ilość „czasu trwania” dla swojej kategorii (wynosi ona 42 miesiące, choć mieliśmy tu niechlubne wyjątki, jak choćby 10248 Ferrari F-40). Ja osobiście mam zamiar zaopatrzyć się w model przed czerwcem, bo – choć nie jest to najfajniejszy z pojazdów z Experta – to po prostu chcę mieć go w swojej kolekcji.
 • W grudniu najprawdopodobniej wycofany zostanie również któryś z dostępnych od dłuższego czasu budynków modułowych. Do niedawna stawialiśmy na 10255 Plac Zgromadzeń, ale ostatnimi czasy pojawia się coraz więcej głosów wskazujących na 10264 Warsztat na rogu. Jeśli zastanawiacie się nad nabyciem któregokolwiek z tych zestawów, to dla świętego spokoju lepiej po prostu kupić oba.
 • Zestaw 10262 James Bond Aston Martin DB5 obecny jest na półkach od sierpnia 2018 roku. Samochód ma opinię nieco zbyt kanciastego, ale wciąż stanowi ciekawy zestaw w kategorii pojazdów z Experta.
 • Po Świętach prawdopodobnie będziemy musieli również pożegnać się z sezonową 10267 Chatką z piernika. To najbardziej niepewna „rotacja”, chociaż LEGO® dość często kończy żywot zestawów „okazjonalnych” zaraz po odpowiedniej rocznicy. Chatka jest zestawem świątecznym i jej wycofanie tuż po Świętach 2021 wydaje się mocno prawdopodobne.
 • W sieci pojawiły się również plotki, jakoby w GRUDNIU miał zostać wycofany również 10269 Harley-Davidson Fat Boy, ale wydaje mi się, że to by było już mocne przedobrzenie ze strony duńskiej marki, zwłaszcza że model jest stosunkowo nowy. Zobaczymy.

LEGO® IDEAS

W przypadku IDEAS będziemy mieć najpewniej do czynienia z zaledwie czterema grudniowymi wycofaniami, choć – biorąc pod uwagę fakt, że w serii wychodzi coraz więcej nowych setów, to liczba ta może się zwiększać z roku na rok. Jedna z niemal pewnych „rotacji” podobno po raz kolejny została przesunięta na 2022 rok (chodzi o 21318 Domek na drzewie), ale – jak to w przypadku LEGO® – nie dowiemy się, póki się nie zdarzy.

 • 21320 Szkielety dinozaurów są w sprzedaży od listopada 2019 roku. Ten zestaw również podobno powoli znika z półek w niektórych regionach.
 • Następne w kolejce są dwa zestawy kosmiczne: 21321 Międzynarodowa stacja kosmiczna oraz 92176 NASA Apollo Saturn V. Drugi z tych zestawów został wznowiony w zeszłym roku, ale wiarygodne źródła już wciągają go na listę „do rotacji” (być może duńska marka nie chce mieć w ofercie aż dwóch „rakiet” po premierze promu Discovery).
 • Też w grudniu z półek ma zniknąć ostatecznie 92177 Statek w butelce, podobnie jak Saturn V wznowiony pod koniec zeszłego roku.

Zgodnie z najnowszymi informacjami (końcówka marca 2021) WSZYSTKIE pozostałe sety z serii IDEAS mają zniknąć z półek pod koniec 2022 roku, włączając w to 21319 Central Perk oraz 21318 Domek na drzewie. Nie dotyczy to wyłącznie zestawu 21326 Kubuś Puchatek, którego premiera odbyła się w marcu 2021, jak również nadchodzących setów z 2021.

Bonus: Chiński nowy rok

Mimo, iż zestawy z podserii związanej z Chińskim nowym rokiem nie należą do serii Creator Expert czy IDEAS, to warto wskazać, że one również na 99% procent skończą swój żywot pod koniec 2021 roku. Tak działo się do tej pory i nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się zmienić. Przed grudniem 2021 warto więc zaopatrzyć się w:

LEGO 80107
LEGO® 80107

UWAGA: powyższy artykuł nie jest poradą inwestycyjną. Ewentualne decyzje finansowe podejmujecie na własne ryzyko.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN MATERIAŁ?
Jeśli tak, to możesz wspomóc rozwój naszej strony poprzez dobrowolną wpłatę w serwisie Patronite:

10 thoughts on “(Aktualizowane) Inwestycyjnie: wycofania LEGO® 2021: Creator Expert i IDEAS

 1. airwaves85

  Dopiero startuje więc po jednej sztuce każdego zestawu, tak żeby czuć się bardziej zdywersyfikowanym 😉 Choć szczerze to mnie kusi i najbardziej przemawia do mnie 102261, ale co ja tam wiem – dopiero startuje :-p

 2. airwaves85

  Hej wybrałem sobie takie zestawy, ze względu na retiring: 75954, 10261, 75272,76125. Rzucisz na nie okiem ? Są to moje początki, a zestawy miałyby zostać zakupione czysto zarobkowo.

  1. Brewa

   Hej! Po ile sztuk? Zestaw całkiem niezły i zdywersyfikowany, część setów z niego też już mam u siebie :).

 3. Rollercoaster to moim zdaniem pewniak inwestycyjny, bo to cudowna, ruchoma zabawka, duży zestaw obejmujący ponad 4 tys. klocków oraz należący do serii obiektów z Wesołego Miasteczka, takich jak Diabelski młyn czy Karuzela. W ciągu roku powinna być przebitka 100%. Ludzie mają tendencję do zbierania czegoś do serii, podobnie jak seria kamieniczek. Te same zasady pasują do inwestowania np. w monety. Dzięki za cenny materiał.

Skomentuj!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.