LEGO 10278 Posterunek policji - recenzja
Moje klocki Recenzje Brewa 882 wyświetleń

Recenzja: LEGO® 10278 Posterunek policji

Najnowszy budynek modułowy w ofercie LEGO® – 10278 Posterunek policji – miał premierę w styczniu 2021 roku i właśnie trafił do szerokiej dystrybucji. Dzięki temu, jego cena momentalnie spadła nawet do około 600 zł (katalogowo: ok. 800 zł) i nie sądzę, aby to był koniec obniżek. Ja w set zaopatrzyłem się w dniu premiery, ale z recenzją postanowiłem poczekać do momentu, kiedy zestaw będzie dostępny w bardziej sensownych pieniądzach, a co za tym idzie – więcej ludzi będzie szukało opinii na jego temat. Ten moment nadszedł dzisiaj.

10278 Posterunek policji – informacje podstawowe

Najnowszy modular od LEGO® to pierwszy z zestawów serii, którego pudełko zostało zaprojektowane w nowej szacie graficznej, wspólnej dla wszystkich setów 18+. Nie mogę powiedzieć, że ten design mi się podoba, ale umówmy się, że pudełko zdecydowanie nie jest najważniejsze.

W pudle znajdziemy 2923 elementy podzielone na 14 etapów budowy, z których niemal każdy (chyba poza dwoma) to dwie torebki z numerami i 1-2 mniejsze foliówki „wewnętrzne”, zawierające mniejsze klocki. Do tego dochodzi płytka bazowa (w kolorze dark stone grey), kilka dużych płytek „podłogowych” na kolejne piętra oraz instrukcja. Część torebek umieszczona jest też w dodatkowym, wewnętrznym pudełku – zapewne po to, by elementy nie obijały się o siebie zbyt mocno.

Wszystkie elementy posterunku na kupie

Przy okazyjnej cenie ok. 600 zł za zestaw 10278, cena pojedynczego klocka wynosi około 20 groszy. To bardzo dobry przelicznik, wart odnotowania także przez tych, którzy zajmują się budową MOCków. Przy cenie katalogowej atrakcyjność „cenowo-elementowa” setu nieco spada (do 27 groszy za klocek), tym bardziej że w zestawie nie znajdziemy zbyt wielu oryginalnych części (do czego jeszcze wrócimy).

Budynek dopełniony jest przez 5 minifigurek (nie jest to dużo, ale ta liczba to właściwie standard dla modularów), a wielu jego nabywców zdążyło już ponarzekać na brak pojazdu. Faktycznie, nieobecność radiowozu jest dość zaskakująca, tym bardziej że byłby on zdecydowanie bardziej uzasadniony niż choćby różowy „cadillac” w 10260 Bistro w śródmieściu. Dorzucenie go sprawiłoby jednak, że zestaw rozrósłby się do ponad 3000 elementów, a że i tak jest obecnie największym „standardowym” modularem na rynku, to duńska marka zapewne nie chciała powiększać do na siłę.

Obsada posterunku jest trochę biedna, zwłaszcza jeśli nie zbierzemy jej całej w jednym miejscu…

Ostatnią kwestią, którą można by nazwać „podstawową”, jest instrukcja. Wiemy już, że LEGO® wycofało się z czarnego tła w instrukcjach 18+ i w przypadku setu 10278 to również był dobry wybór. W zestawie jest trochę ciemnobrązowych i ogólnie ciemniejszych klocków, które łatwo przeoczyć na czarnym tle. Weźcie to pod uwagę, jeśli będziecie składać Posterunek z młodszymi budowniczymi.

10278 Posterunek policji – budowa

To, co mnie osobiście bardzo zaskoczyło w 10278, to naprawdę DUŻA ilość oryginalnych rozwiązań, opartych jednak na dość podstawowych klockach… i nie mówię tu tylko o budowalnych elementach wnętrza, które w przypadku budynków modułowych są zwykle jedną z największych atrakcji.

Ciekawie robi się już na samym początku budowy, bowiem rozpoczynamy ją od specjalnego podpiwniczenia. Jego przeznaczenia nie będę zdradzał, ale zapewniam, że to jeden z najfajniejszych pomysłów, które Posterunek ma w zanadrzu.

Ta łyżka ma naprawdę spory sens…

Na uwagę zasługuje również system budowania schodów. Nie wiem, czy na pewno 10278 to pierwszy zestaw, w których ten problem został rozwiązany tak oryginalnie, ale na pewno pierwszy spośród modularów.

Schody w trakcie tworzenia

Wreszcie, pnącze ciągnące się przez całą wysokość budynku oraz ogromny (i DRUKOWANY – budynki modułowe tradycyjnie są pozbawione naklejek) bilboard na bocznej ścianie to zupełnie nowe pomysły, które tym razem dotyczą zewnętrza konstrukcji. Ciekawe rozwiązania można by właściwie wymieniać i wymieniać, poczynając od drobnicy (FENOMENALNE: maszyna do pisania czy dystrybutor wody), a kończąc na zagospodarowaniu całych przestrzeni (sklep z pączkami wygląda świetnie i aż się prosi o odwiedziny).

Ale, żeby nie było, mamy też trochę wad.

Pierwsza – brak radiowozu – została już wspomniana. Kolejnym problemem jest naprawdę mikry rozmiar bocznych „dostawek” do głównego budynku oraz ich dość osobliwy projekt, zwłaszcza w przypadku mieszkania nad sklepem z pączkami. Nie dość, że zgodnie z oryginalnym projektem można się do niego dostać tylko po drabinie, to w dodatku jedna z jego ścian programowo nie dochodzi do samego sufitu. W efekcie wchodząc po dowolnych schodach wewnętrznych, pracownicy posterunku mogą sobie zajrzeć zarówno do owego mieszkania, jak i do sklepu z pączkami, korzystając z przerwy pomiędzy ścianą a sufitem. Jasne, wiem że to tylko klocki, ale modulary lubię właśnie za fajne, „realistyczne” detale, a opisane rozwiązanie jest po prostu… dziwne. Zakładam, że tutaj pierwszeństwo miała jednak bawialność.

Ponarzekać mógłbym też na „nudne worki” 7 i 8. W ich przypadku przez długi czas budujemy praktycznie tylko ściany. Na tym etapie LEGO® odeszło – moim zdaniem niepotrzebnie – od przeplatania dłuższych „ściennych” fragmentów budową kolejnych dekoracji, które urozmaicają pracę. Z drugiej strony, po skończeniu najprostszych ścian zostają nam już tylko interesujące fragmenty.

Podczas fragmentów „ściennych” układamy sporo podobnych do siebie elementów przez dłuższy czas

10278 Posterunek policji – ustawienie i ocena ogólna

Osobiście uważam, że 10278 to bardzo udany modular, a muszę szczerze przyznać, że tuż po premierze byłem w stosunku do niego bardzo sceptyczny. Przemawia za nim masa interesujących rozwiązań budowalnych (bardziej technicznych niż bazujących na NPU) oraz przebogate wnętrze. Na minus zaliczyłbym dość jednorodną bryłę głównej konstrukcji, czyli samego posterunku. Odciążenie jej mniejszymi przystawkami z boku robi co prawda robotę, ale przez taki, a nie inny wygląd utrudnia ustawienie jej przy budynkach o bardziej zwartej budowie. Mini-kamieniczki po bokach posterunku najlepiej będą chyba wyglądać obok składowych budynków 10270 Księgarni czy starszego 10217 Sklepu zoologicznego. Jeśli postawimy 10278 obok modulara o jednolitej fasadzie, to odpowiednia dostawka zostanie mocno przyćmiona – dotyczy to zwłaszcza fragmentu z prawej strony, dodatkowo „wciśniętego” w głąb konstrukcji przez stojący u jej stóp kiosk.

Jeśli chodzi o ustawianie Posterunku policji, to dodatkowym problemem jest jeszcze wzmiankowany wcześniej billboard. Jeżeli posterunek wyląduje pomiędzy dwoma budynkami, to reklamą będziemy celować w gołą ścianę, a to całkowicie niweczy jej sens. Z tego względu ja osobiście potraktowałem 10278 jako budynek narożny, w czym pomaga kiosk, który możemy bez problemu obrócić o 90 stopni.

LEGO 10278 Posterunek policji - recenzja
W takiej pozycji na bilboard popatrzy sobie co najwyżej… nikt.

Mimo pewnych problemów, 10278 oceniam bardzo pozytywnie, a przy jego składaniu bawiłem się przeważnie bardzo dobrze. Dodatkową zaletą tego, jak i wszystkich innych budynków modułowych jest to, że zestaw ten bezproblemowo i wyśmienicie buduje się w dwie osoby. Polecam ten sposób, jeżeli – podobnie jak ja – nie lubicie odrywać się od zestawu aż do momentu, w którym nie zostanie on w pełni zbudowany.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN MATERIAŁ?
Jeśli tak, to możesz wspomóc rozwój naszej strony poprzez dobrowolną wpłatę w serwisie Patronite:

2 thoughts on “Recenzja: LEGO® 10278 Posterunek policji

  1. Zeke

    Dużo masz tych budynków ? Ile jeszcze się zmieści w Twoim domu? Czy zdarzyło Ci się że w jakimś secie brakowało czegoś?

    1. Brewa

      Śmieszne, że pytasz. Tak, akurat właśnie w Posterunku zabrakło mi jednego klocka 1×2 w kolorze tan – zamiast tego był klocek jasnoszary. Nie pisałem do LEGO, bo akurat miałem jeden potrzebny wśród luźnych części. Z modularów mam wszystkie poza Wielką Piątką (pierwszymi pięcioma), ale powoli szykuję się do ograniczenia braków do Wielkiej Trójki ;).

Skomentuj!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Acquista steroidi online su https://italiafarmaci24.com/. Prodotti genuini a prezzi convenienti. Assistenza professionale a tua disposizione.