LEGO® IDEAS - Logo
Analizy Brewa 425 wyświetleń

StoneWars.de analizuje głosowanie na IDEAS

Znany i poważany w „świecie klocków” serwis StoneWars.de pokusił się o wstępną analizę głosowania, o którym pisałem tutaj. Przypomnę, że chodzi o możliwość „wskrzeszenia” jednej z klasycznych serii LEGO® w pojedynczym zestawie wydanym z okazji 90 rocznicy powstania marki.

Artykuł jest dość długi i napisany z prawdziwie niemiecką dbałością o szczegóły. Poniżej przedstawiam wyciąg wniosków z niego, żebyście nie musieli czytać całości i przebijać się przez automatyczne tłumaczenie z języka naszych zachodnich sąsiadów.

Na wstępie napiszę też, że poniższe wnioski to wyłącznie dywagacje, choć w dużej mierze oparte o dane własne serwisu (który przeprowadzał własne głosowanie) oraz jego „wtyki” w różnorodnych miejscach. Nie wiem dokładnie, jak StoneWars pozyskał te dane, ale jego renoma w świecie LEGO® każe sądzić, że są przynajmniej częściowo sprawdzone. Niemniej, wyraźnie zaznaczam, że wszystkie wnioski są orientacyjne i może się zdarzyć, ze bardzo daleko odbiegną od realnych wyników głosowania.

Podsumowanie wniosków:

  • wewnętrzna ankieta w serwisie wykazała, że wśród jego użytkowników wygrałaby seria Castle (13% – 1 108 głosów), przy czym warto wskazać, że Niemcy to naród praktycznie na zamkach wychowany. W USA czy części Azji ta część kultury historycznej praktycznie nie istnieje, co może przekładać się na wyniki ogólne.
  • Serwis wskazuje, że część fanów może nie być do końca świadoma, że „klasyczna” seria Castle (z lat ’80) różni się nieco od serii Castle, którą za klasyczną uznaje się choćby w Polsce. To również może mieć wpływ na wynik ostateczny.
  • Pośrednie wyniki ankiety, bazujące na danych z 55 159 kont na platformie LEGO® IDEAS (ponownie – nie wiem, jak dokładnie StoneWars.de pozyskał wzmiankowane dane) wskazują, że na razie NAJPRAWDOPODOBNIEJ wygrywa seria Bionicle™ (11.9% – 17 111 głosów), która ma ogromną bazę fanów choćby w USA. Zaraz za nią plasuje się Classic Space (9% – 13 012 głosów) oraz Piraci (7,5% – 10 760 głosów). Warto tu wskazać, że (podobno) wiele osób oddaje tylko jeden głos (a nie maksymalnie trzy) i to właśnie na Bionicle™.
  • Gdyby traktować podserie zbiorczo (np. wszystkie zamkowe frakcje zebrać do kupy w serię „Castle z lat ’90”), to na Castle głosowałoby 23 738 użytkowników, na Space – 23 396 użytkowników, a na Piratów – 13 927 użytkowników. Podział na podserie sprawił jednak, że to Piraci wysunęli się przed Castle, bo byli mniej rozdrobnieni (wyłącznie na Piratów i Imperialnych).
  • Jednocześnie, głosowanie na platformie zaowocowało OGROMNĄ liczbą nowych kont. W dniach 17-20 stycznia na stronie LEGO® IDEAS zarejestrowało się aż 28 666 nowych użytkowników, a część z tych kont została prawdopodobnie utworzona tylko w celu oddania głosu w ankiecie. Dla porównania, między wrześniem a grudniem 2020, platforma odnotowała stworzenie „tylko” 10 748 nowych kont.

Na oficjalne wyniki głosowania będziemy musieli jeszcze trochę poczekać, ale osobiście napiszę, że Bionicle™ zdecydowanie nie są moim faworytem, jako że początek mojej długiej przerwy od LEGO® wypadł mniej-więcej w momencie wprowadzenia tej serii. A co wy sądzicie?

PODOBAŁ CI SIĘ TEN MATERIAŁ?
Jeśli tak, to możesz wspomóc rozwój naszej strony poprzez dobrowolną wpłatę w serwisie Patronite:

Skomentuj!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.