Zetros wycofany?
Analizy Inwestowanie Wycofywanie Brewa 703 wyświetleń

Zagadkowe zniknięcia Technica – czy powinniśmy się martwić?

W przedświątecznym szale i gonitwie za prezentami mogliście nie zwrócić uwagi na zagadkowe zjawisko, jakie dotyczy dwóch modeli z serii LEGO®. Mianowicie, dwa sety zostały na LEGO.pl oznaczone jako Wyprzedane, choć wcześniej nic – na czele z wiarygodnymi plotkami – nie wskazywało na to, że zyskają taki status.

Sprawa dotyczy dwóch niemałych modeli Technica:

Oba zestawy mają wzmiankowany status, przy czym Zetros może się nim „pochwalić” już od circabout 2 tygodni. Postanowiłem zbadać dla Was ten temat, zanim będzie za późno, żeby cokolwiek z nim zrobić.


Aktualizacja z 04.01.2021

Wiemy już, że model 42129 Mercedes-Benz Zetros PRAWDOPOODBNIE ponownie pojawi się w sprzedaży, pod tym samym numerem katalogowym. Zmianie ulegnie liczba części (będzie ich mniej: 2110 w porównaniu do 2129 oryginalnie). Jest to więc dobry moment, żeby kupić poprzednią wersję sporo taniej). Z wozidłem Volvo sytuacja może być podobna. Niemniej, nie mam co do powyższej wiadomości 100% pewności, bowiem na ten moment zestaw oznaczony jest na LEGO.pl jako Wycofany.


O ile Volvo jest zestawem stosunkowo starym (zostało wydane w sierpniu 2020 roku), to farba na Zetrosie nawet jeszcze nie wyschła – set ma zaledwie 6 miesięcy. O ile więc w przypadku Volvo mówiło się o wycofaniu w 2022 roku (niech to będzie nawet końcówka czerwca), to Zetros raczej najlepsze momenty – w tym cenowe – powinien mieć jeszcze przed sobą.

Rzeczą łączącą oba opisywane zestawy jest system Control+, czyli możliwość zdalnego sterowania przez aplikację. Istnieje szansa, że to właśnie ta cecha jest tu kluczowa.

Jakiś czas temu (będzie z miesiąc) w Australii wybuchła chwilowa panika w związku oznaczeniem jako Wycofany zestawu 42131 Buldożer CAT. Okazało się, rzecz jasna, że zawinił ktoś zatrudniony w tamtejszym „oddziale” LEGO.com, a status szybko został zmieniony na Chwilowo niedostępny i takim pozostaje do dziś.

Wielki „Kot” jest Chwilowo niedostępny także w Polsce

To, co było ważne w tym przypadku to PRZYCZYNA chwilowej niedostępności. Otóż to tam po raz pierwszy zetknąłem się z przypuszczeniem, że mogą być nią zagadkowe „nowe przepisy” dotyczące modułów zawierających baterie. Zgodnie z nimi – i tu już sytuacja nie jest jasna – baterie w zabawkach dla dzieci powinny być umieszczone tak, by (po pierwsze) łatwo je było wyciągnąć; oraz (po drugie) by bawiące się zabawką dziecko nie mogło przypadkowo wyjąć baterii i – przykładowo – ich połknąć.

Problem polega na tym, że sytuacja miała miejsce w Australii, więc nie może tu być mowa o przepisach unijnych. Pogrzebałem trochę w internecie i sam nie znalazłem niczego, co naprowadziłoby mnie na podobny trop odnośnie przepisów w Polsce… poza tym artykułem na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

W tekście – datowanym na… koniec maja 2021 – mowa była o kontroli, jaką funkcjonariusze UOKiKu przeprowadzili na pewnej próbie zabawek zasilanych bateriami. Kontrola wykazała, że ich znaczna większość posiadała źle zabezpieczone baterie, co oznacza, że ich usunięcie było zbyt proste. Czy możliwe jest, aby wśród skontrolowanych zabawek znalazł się zestaw 42114? Nie można tego wykluczyć.

Czy wozidło zostanie wywiezione?

… Ale nawet jeśli, to dość długo czekaliśmy na to, by zniknął on ze sprzedaży. Opóźnienie można wprawdzie wytłumaczyć jakąś procedurą odwoławczą od decyzji UOKiK i tutaj daty by się nawet zgadzały. Wycofanie Zetrosa mogłoby być konsekwencją tego, że battery boxy w obu modelach są zabezpieczone w podobny sposób, chociaż tego osobiście nie wiem, bo fanem Technica nie jestem. Co gorsza, nie mamy dodatkowej próby. Wszystkie pozostałe modele LEGO® z funkcją Control+ zostają oficjalnie wycofane z końcem tego roku, więc trudno jest stwierdzić, czy spotkałby je taki sam los jak dwa opisywane sety.

Na jakie konsekwencje patrzymy?

Volvo jest zestawem „starym”, chociaż flagowym, więc istnieje szansa, że LEGO® po prostu cichcem wycofa je wcześniej. To oznaczałoby, że model zniknie z rynku bez wcześniejszej zapowiedzi… a przynajmniej w Polsce. Przykładowo, w Niemczech model jest cały czas dostępny a LEGO.com, podobnie zresztą jak Zetros. W takim wypadku można by mówić o jakimś błędzie na LEGO.pl, ale… czy błąd pozostawałby nienaprawiony przez tak długi czas, zwłaszcza w odniesieniu do ciężarówki Mercedesa, będącej gorącą premierą sierpnia… I zwłaszcza w sezonie świątecznym?

Jeżeli zestawy znikną z rynku, to pewnikiem bardzo szybko podrożeją. Kolekcjonerzy serii oraz inwestorzy ze skłonnością do większego ryzyka (albo z większym budżetem) powinni poważnie rozważyć zakup tych modeli, bo może się okazać, że znikną z rynku. Volvo było na nim dłużej i jego cena zapewne nie podskoczyłaby do nieba od razu… ale w jego przypadku mamy do czynienia z większą szansą na permanentne wycofanie. Z kolei w odniesieniu do Zetrosa pokusiłbym się o założenie, że model wróci za jakiś czas, choć z pewnymi zmianami konstrukcyjnymi. Jeżeli jednak tego nie zrobi, to patrzymy na szansę na złoty strzał: model był na rynku niecałe 6 miesięcy i na pewno jest jeszcze na niego spora podaż.

Oba sety nadal można kupić w niezłych cenach, choćby na polskim Amazonie (wozidło ma teraz naprawdę dobrą cenę, Zetros trochę gorszą, ale też do przełknięcia). Tu dodam zupełnie od siebie, że wyprzedawanie tych zestawów przez giganta sprzedażowego MOŻE wskazywać na to, że sety faktycznie są wycofywane, bowiem tak duże sklepy raczej mają tendencję do wypychania towaru, którego resztki mają na składzie. Zresztą – na Amazonie od kilku tygodni obserwujemy dość liczne przeceny zestawów wycofywanych, które da się zgarnąć w bardzo atrakcyjnych cenach.

Rzecz jasna, powyższe dywagacje to wyłącznie przypuszczenia i w żadnej mierze nie traktujcie ich jak pewnik (lub poradę inwestycyjną).

Niemniej, jeśli macie jakiś rezerwowy budżet inwestycyjny bądź „kolekcjonerski”, to być może warto po niego sięgnąć. Ja na razie kupiłem Zetrosy. W najlepszym razie już po 31 grudnia 2021 powinniśmy zobaczyć, czy status setów zmieni się na Produkt wycofany i wtedy to dopiero się zacznie.

W razie czego poczeka sobie te 1,5 roku na „właściwe” wycofanie
PODOBAŁ CI SIĘ TEN MATERIAŁ?
Jeśli tak, to możesz wspomóc rozwój naszej strony poprzez dobrowolną wpłatę w serwisie Patronite:

7 thoughts on “Zagadkowe zniknięcia Technica – czy powinniśmy się martwić?

 1. Brickcrimson

  Witaj

  Czy zmiana ilości części Zetrosa może być istotnym czynnikiem pod kontem inwestycyjnym?
  Piszesz, że nr seryjny się nie zmieni i w sumie nie wiem co mam myśleć…

  1. Brewa

   Może być, ale raczej niewielkim. Raczej warto kupić „starego” w dobrej cenie, bo nowy będzie o te 20 EUR droższy na wejściu i będzie szansa na przyzwoitego flipa za klika stówek :).

 2. Arko

  „Aktualizacja z 21.12.2020”. Rok temu to było aktualizowane?

  1. Brewa

   literóweczka ;).

 3. Crimsonbrick

  Jeszcze mała wrzutka w temacie dziś na-lekko.pl około 13:00 14:00 merc zaświecił się na moment ze statusem wycofany po czym chwilę później znów znikł z oferty.

  1. Brewa

   Nadal jest widoczny z tym statusem: https://www.lego.com/pl-pl/product/4×4-mercedes-benz-zetros-trial-truck-42129 😉

Skomentuj!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Acquista steroidi online su https://italiafarmaci24.com/. Prodotti genuini a prezzi convenienti. Assistenza professionale a tua disposizione.