Uliczka za LEGO 10260 Bistro w śródmieściu
Moje klocki Brewa 956 wyświetleń

Moje miasto LEGO®: adaptacja zaułka za 10260 Bistro w śródmieściu

Zestaw LEGO® 10260 Bistro w śródmieściu to ostatnio bardzo modny temat wśród fanów marki. W grudniu 2020 zyskał status EOL, co oznacza, że zniknął ze sklepowych półek i momentalnie podrożał (cena za nowy skoczyła do niemal 1000 zł praktycznie w ciągu jednego miesiąca). Ja jednak nie będę tutaj omawiał setu jako takiego, a pokażę Wam jego drobną modyfikację, którą jakiś czas temu wykonałem, by lepiej wpasować go w swoją makietę.

LEGO® 10260 - Bistro w śródmieściu
LEGO® 10260 – Bistro w śródmieściu

Poza tym, że posiada wyjątkowo oryginalną fasadę, bardzo wyróżniającą go spośród innych budynków modułowych od LEGO®, Bistro w Śródmieściu ma jeszcze jedną, ważną cechę. Mianowicie – jest potencjalnym budynkiem narożnym. Tę samą, podobnie „ukrytą” cechą dysponuje zresztą również set 10243 Paryska restauracja. Generalnie chodzi o to, że odsłonięcie lewej (patrząc od frontu) ściany Bistro absolutnie nie ujmuje mu uroku, a wręcz pozwala na lepszy widok na świetnie rozwiązane, zewnętrzne schody na 2 piętro budynku.

Mamy jednak pewien problem: narożne ustawienie zestawu sprawia, że pomiędzy nim a ewentualnym następnym budynkiem pozostaje nam całkiem spora przestrzeń, w której domyślnie znajdziemy tylko pojedynczą skrzynkę i kosz na śmieci. LEGO® od zawsze traktuje po macoszemu tyły budynków modułowych, nie kłopocząc się wykładaniem ich chodnikiem czy ich szczególnym (lub jakimkolwiek) ozdabianiem.

Ja, jako że potrzebowałem takiego, a nie innego ustawienia 10260, postanowiłem przekuć tę małą wadę Bistro w zaletę. Oto, jak tego dokonałem.

„Uliczka” za Bistro idealnie nadaje się na klasyczną, „śmieciową” back alley, w której dostał (lub spuścił) bęcki niemal każdy bohater amerykańskiego filmu akcji. Kłopot w tym, że obszar ten ma niewygodną szerokość 7 studów, przez co zabudowa go nastręcza trochę problemów.

Głównym elementem mojej „uliczki za Bistro” został duży śmietnik, zbudowany od podstaw z miksa. Tutaj pomocny okazał się Google i wpisana w niego fraza „LEGO dumpster”. Całe szczęście, wśród moich „luźnych” klocków LEGO® znalazło się sporo gładkich skosów, które pozwoliły na stworzenie foremnej, otwieranej konstrukcji 4×6 studów, z jednej strony zaopatrzonej w uchwyt, wypełniający ładnie dodatkowy, siódmy stud szerokości alejki. Do śmietnika wrzuciłem trochę gratów, w tym deskorolkę z jednym kółkiem, którą również znalazłem w jakimś miksie.

Uliczka za bistro - śmietnik
Śmietnik w pełnej okazałości

Luźne, mało przydatne części to zmora każdego, kto regularnie kupuje zestawy luźnych klocków. Mój mały projekt pozwolił mi całkiem sensownie wykorzystać pewną ilość tego typu klocków. Pod śmietnikiem stanęła więc zużyta maska samochodowa, do tego doszedł niedziałający zegar, zardzewiały blok silnika, stłuczone akwarium i kubek w podobnym stanie, zużyta czapka, losowe koło i trochę szmat rzuconych pod jedną ze ścian. Całości dopełniło potłuczone szkło, fragmenty płytek chodnikowych i skrzynka z oryginalnego zestawu, w której obsługo Bistro trzyma szczotkę do zamiatania uliczki (rzadko wykorzystywaną).

Uliczka za bistro - dodatkowe śmieci
„Dodatkowe” śmieci w uliczce

Od strony wejściowej coś trzeba było zrobić z chodnikiem. Tu doszedłem do wniosku, że moja back alley może być niewybrukowana, a przejście pomiędzy chodnikiem a piachem będzie „ozdobione” popękanymi płytkami.

Uliczka za bistro - wejście do uliczki
Wejście do uliczki

Po zestawieniu budynków (w wizualizacji poniżej użyłem zestawu 10251 Brick Bank) widać, że uliczka staje się dokładnie tym, czym miała być: zapuszczonym zapleczem restauracyjnym, do którego śmieciarze zaglądają tylko wtedy, kiedy mają naprawdę dobry humor. Klimatu idealnie dopełniłaby figurka rozbitka z najnowszej, 21. Serii minifigurek, która mogłaby pełnić rolę lokalnego menela.

Uliczka za bistro - gotowa ulica
Gotowa ulica po zestawieniu budynków

Co ciekawe, zabudowana uliczka tak naprawdę nie będzie specjalnie widoczna z zewnątrz, ale budując swoją makietę lubię zadbać nawet o mniej widoczne szczegóły.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN MATERIAŁ?
Jeśli tak, to możesz wspomóc rozwój naszej strony poprzez dobrowolną wpłatę w serwisie Patronite:

Skomentuj!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.