Poznajcie-LEGO-X-men
Rankingi Brewa 2730 wyświetleń

Gościnnie: LEGO® X-men – zestawy Pierwsza klasa?

X-men to jedna z moich ulubionych serii komiksowo-filmowo-serialowych. Doczekała się 13 filmów (a czternasty – Deadpool 3 – ma mieć premierę w tym roku) oraz kilku seriali: X-men: Ewolucja, Wolverine and the X-men czy najbardziej znany, klasyczny X-men: The Animated Series, którego pierwszy sezon jest dostępny na polskim Disney+ (hej, Disney, ogarnijcie pozostałe!). Kontynuacją tego serialu ma być, zapowiedziany na pierwszą połowę 2024 roku, serial X-men ‘97, wchodzący w skład MCU. Powrót franczyzy do stajni Marvela sprawił, że po kilku latach nieobecności powróciły także zestawy LEGO®, nawiązujące do przygód mutantów.

Niniejszy tekst jest artykułem gościnnym, zamieszczonym na blogu w ramach programu, w którym Wy również możecie wziąć udział. Tekst został przygotowany przez autora, a następnie zredagowany przez redakcję FanKlocków.pl. Autor otrzymał za niego wynagrodzenie.

Jak to było kiedyś?

Pierwszym i jednym z najciekawszych wydanych zestawów na licencji X-men, był wydany w 2012 roku zestaw 6866 Wolverine i ostateczna rozgrywka. Liczący niespełna 200 elementów set to ciekawy, czerwony helikopter i klasyczny motocykl. „Robotę” w zestawie robią minifigurki – przede wszystkim: jedyny wydany do tej pory „seryjnie” Deadpool, z zadrukowanymi nóżkami i torsem oraz bogatym doborem broni. Pozostałymi figurkami są: Wolverine w żółto-czarnym stroju oraz Magneto w klasycznym hełmie i stroju z peleryną. Wśród wydanych w 2012 roku zestawów LEGO® Marvel ten z X-menami jest jednym z najciekawszych. Sama figurka Deadpoola jest obecnie wyceniana na BrickLinku w granicach 150-250 zł (+ dostawa) za używaną i za około 270-350 PLN za nową.

W tym samym roku, na San Diego Comic-Con można było wygrać ekskluzywne figurki Jean Grey w kostiumie Phoenix. By obecnie stać się jej właścicielem, trzeba wydać około 4000 zł. Postać ta nie pojawiła się już w żadnym innym zestawie, mimo że była jedną z głównych bohaterek niemal wszystkich produkcji tej franczyzy. Na Comic-Conach pojawiały się także figurki Deadpoola w dwóch wariantach – Szeryf Deadpool i Deadpool Duck.

Dwa lata później – w roku 2014 – ukazał się pierwszy statek mutantów. 76022 X-men kontra Sentinel to ponad 300 elementów za katalogowo 220 zł (!). Oprócz dobrze wyglądającego, wyposażonego w strzałki jeta, zbudujemy także dużą figurkę robota w różowo-fioletowych barwach. W zestawie znajdziemy 4 figurki, w tym dwie postacie po raz pierwszy: Storm i Cyclops. Poza nimi: Wolverine w ikonicznej masce i Magneto ze zmodyfikowanym względem poprzedniej figurki torsem.

Na kolejny zestaw ze świata X-menów przyszło nam czekać 3 lata – w 2017 roku, w ramach miniserii Mighty Micros, otrzymujemy zestaw 76073 Wolverine vs Magneto. Seria liczyła kilka interesujących “pojedynków” między bohaterami znanymi z komiksów czy filmów. Wolverine o krótkich nóżkach dosiada pojazdu stylizowanego na znany z wyżej omawianego zestawu samolot, Magneto o czarnej główce – samochodu-magnesu. Są to zabawne, małe konstrukcje, które dobrze sprawdzają się jako ozdoba „mutantowej” kolekcji.

Czasy „nowożytne” i przyszłość

Wolverine powrócił do LEGO® w 2022 roku, za sprawą jednego z najciekawszych marvelowych mechów – 76202. Logan ma tutaj żółty tors z kilkoma ciemniejszymi elementami, jednolite żółte spodnie i klasyczną maskę. Mech przykuwa uwagę długimi szponami i okrągłą płytką z nadrukiem, zachowano też charakterystyczny pas.

Rok później LEGO® nadal „wyciskało” z Wolverine’a co się dało, oferując dwa dość dziwne sety:

  • Figurkę do zbudowania (76257) która jest jednym z najbardziej pokracznych zestawów 2023 roku – głównie ze względu na zaburzone proporcje sylwetki, karykaturalny wygląd, brak wykończenia nóg, rąk, brak szyi i… długo by wymieniać.
  • Drugi zestaw to trzecia w historii, marvelowa „ręka” z klocków – po złotej, dobrze obudowanej Rękawicy Nieskończoności i czerwonej Nanorękawicy (jako nanotechnolog z zawodu mam sentyment do wszystkiego co jest “nano” w popkulturze), LEGO® wydało niebieską rękawicę Logana ze szponami z Adamantium (set 76250). Liczący niespełna 600 elementów zestaw wyceniono na 349,99 zł i nie trafił on – jak do tej pory – do szerokiej dystrybucji. Dla mnie to po prostu zbyt wysoko wyceniony zbieracz kurzu z płytką z logo nadchodzącego serialu oraz duże rozczarowanie po wspomnianych wcześniej, naprawdę udanych rękawicach z Sagi Nieskończoności.

Najtańszym sposobem na zdobycie nowych figurek bohaterów X-men ‘97 była ubiegłoroczna seria minifigurek Marvel Studios (71039) – tam zadebiutowali: Beast, Storm w białym kostiumie i Wolverine w kolejnej odsłonie (zadrukowane ręce i nóżki), dzierżący głowę Sentinela.

Jako fan franczyzy, zakupiłem oczywiście najnowszy set 76281 Odrzutowiec X-menów. Tak, wiem że cena jest absurdalna. Tak, wiem że konstrukcja nie należy do najciekawszych. Za to podobają mi się figurki: debiutuje tu Rogue, po wielu latach powraca Cyclops, a Magneto ma zupełnie inny wygląd niż w poprzednich wersjach. Zestaw czeka na złożenie, dawkując oczekiwanie na premierę serialu.

Ubiegłoroczny wyciek zestawów, który już w większości został „potwierdzony”, ukazywał duży zestaw z budynkiem szkoły mutantów Profesora X. Pokładam dużą nadzieję w tym zestawie: w figurkach, wnętrzach, nawiązanych do filmów czy serialu. Na swój debiut w LEGO® czekają takie postacie jak Gambit, Cable, Jubilee, Xavier, Mystique; czekam również na powrót Jean Grey czy Deadpoola.


Zestawy z lat 2012-2017 z perspektywy czasu oceniam bardzo dobrze – to ciekawe konstrukcje z funkcjami zabawowymi i unikalnymi figurkami. Sety z ostatnich dwóch lat też miały swoje “momenty” – mech Wolverine’a to uroczy powrót do tego świata za niewielką kwotę, Odrzutowiec jako reedycja nie wypada źle, a głównym zarzutem pozostaje bardzo wygórowana cena. Pozostaje mieć nadzieję na kolejne zestawy z tej franczyzy. W przygotowaniu jest już drugi sezon serialu X-men ‘97, a sukces komercyjny produkcji (w który głęboko wierzę) tylko wzbudzi oczekiwania fanów na kolejne klockowe figurki, pojazdy czy lokacje.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN MATERIAŁ?
Jeśli tak, to możesz wspomóc rozwój naszej strony poprzez dobrowolną wpłatę w serwisie Patronite:

Skomentuj!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.