Leksykony-lego-superhero-starwars
Analizy Gościnne Zagul 2593 wyświetleń

Gościnnie: Minifgurki w leksykonach LEGO®, cz. 1 – Super Heroes i Star Wars

Od wielu już lat na rynku pojawiają się różnego rodzaju książki na licencji LEGO®. Zróżnicowanie jest ogromne: od książeczek z naklejkami, przez komiksy czy zestawy zagadek dla najmłodszych, po obszerne encyklopedie oraz ilustrowane słowniki. Część z nich jest wydawana razem z minifigurkami, co często sprawia, że po książki sięgają nie tylko dzieci, ale również dorośli kolekcjonerzy.

Niniejszy tekst jest artykułem gościnnym, zamieszczonym na blogu w ramach programu, w którym Wy również możecie wziąć udział. Tekst został przygotowany przez autora, a następnie zredagowany przez redakcję FanKlocków.pl. Autor otrzymał za niego wynagrodzenie.

Publikacje z figurkami można znaleźć w księgarniach czy salonikach prasowych już od kilkunastu złotych. Wydawnictwo Ameet regularnie zasypuje nas książkami opartymi na wszystkich możliwych licencjach dostępnych w stajni LEGO®. Możemy znaleźć książeczki z Harrym Potterem, Owenem z Parku Jurajskiego, Hanem Solo czy bohaterami serii Ninjago. W tego typu wydaniach dostajemy raczej figurki popularne, których wartość nie przekracza kilkunastu złotych. Zdarzają się jednak wyjątki, jak na przykład figurka Lucjusza Malfoya (hp255), która była figurką ekskluzywną dostępną tylko w Ulicy Pokątnej (set nr 75978). Naturalnie, po wydaniu książki, wartość tej figurki spadła z kilkudziesięciu do kilkunastu złotych.

I po inwestycji…

Kolejnym typem książek są encyklopedie postaci, słowniki ilustrowane czy leksykony, których ceny okładkowe wahają się od 80 do 130 zł, a figurki, które znajdują się „w środku”, są najczęściej figurkami ekskluzywnymi. To na tych pozycjach skupimy się w tym oraz w następnym tekście.

Artykuł nie będzie zawierał opisu wszystkich do tej pory wydanych publikacji, ponieważ jest ich po prostu za dużo. Postaram się przybliżyć te moim zdaniem najciekawsze i najbardziej interesujące pozycje, które ukazały się do tej pory. Nie będę też skupiał się na samej zawartości albumów, ponieważ większość z nich jest wydana na jedno kopyto. Książki zawierają opisy postaci, świata czy też są pewnego katalogami wydanych figurek.

Figurki, bo to na nich się skupimy, rozpatrzymy pod kątem ich atrakcyjności oraz cen. Do ustalenia tego drugiego posłużę się Bricklinkiem. Tekst doczeka się jeszcze kontynuacji, w której omówię pozostałe serie, jakie nie znajdą się w tej części.

LEGO® Super Heroes (w sumie to tylko DC)

Szukając informacji na temat książek wydanych z tej serii trochę się zawiodłem. Jako fan Marvela nie znalazłem żadnego albumu czy encyklopedii o bohaterach z tego uniwersum. Muszę się zadowolić jedynie zapowiedzią wydania z figurką Iron Mana, o której wspomnę później. Do tej pory ukazały się jedynie albumy z bohaterami ze stajni LEGO®/DC.

Niestety, albumy o superbohaterach nie doczekały się polskich wydań. Liczę na to, że jakimś cudem w przypadku leksykonu z Iron Manem sytuacja się zmieni. Mam wrażenie, że mimo wszystko Marvel jest w Polsce bardziej popularny niż DC – przynajmniej jeżeli chodzi o LEGO®. Duży wpływ na pewno ma na to kinowe uniwersum, które regularnie zalewa nas nowymi produkcjami.

Zacznijmy od wydanego w 2012 roku albumu, skupiającego się wyłącznie na postaci Batmana.

Książka o Batmanie, to i ekskluzywną figurką musi być Batman. W tym przypadku dostajemy figurkę Batman Electro Suit (sh046).

Figurka według mnie prezentuje się dość ciekawie. Wydana została 11 lat temu, więc jak z ceną? No właśnie – to jest przykład tego, że nie zawsze figurka z albumu musi być droga. Obecnie już za 30 zł możemy dostać nowego Batmana w elektrycznym stroju, a używka to wydatek rzędu kilkunastu złotych.

2016 rok. Tym razem dostajemy Encyklopedię bohaterów. A figurka? Znowu Batman, jakżeby inaczej.

Tym razem naszą kolekcję mógł zasilić Batman Pirat (sh265). Figurka według mnie nie wyróżnia się niczym szczególnym. Jej unikalny tors i nóżki nie wpływają w żaden sposób na jej wartość.

Już za 50 zł jesteśmy w stanie kupić nowy egzemplarz, a za około 30 zł – używany. Lepiej niż ostatnio, ale nadal szału nie ma.

W roku 2022 ukazała się odświeżona wersja encyklopedii, zawierająca ekskluzywną figurkę… Batmana? Nie, tym razem postawiono na Supermana, ale nie wszystkim dobrze znanego Clarka Kenta, a jego czarnoskórego odpowiednika z Ziemi 2, Val-Zoda.

Figurka jest naprawdę ładna, a dodatkowo jest to debiut tego bohatera na arenie figurek LEGO®. Jej cena jest też zdecydowanie wyższa niż poprzednich Batmanów. Obecnie, żeby dołożyć ją do swojej kolekcji, trzeba wyłożyć ok. 100 zł, ale za podobną kwotę można kupić go razem z encyklopedią, nawet w naszym kraju.

Do nowego i zarazem pierwszego albumu na licencji Marvela dostaniemy ekskluzywnego Iron Mana w zbroi Mark 64. Tę pozycję dostaniemy do rąk we wrześniu tego roku, a na Amazonie już można nabyć ją w przedsprzedaży.

Figurki wariantów Iron Mana cieszą się dużą popularnością. Sam w swojej kolekcji mam bardzo wiele figurek tego bohatera i tak naprawdę zebranie ich wszystkich było jednym z moich pierwszych celów kolekcjonerskich po powrocie do LEGO®. Można więc założyć, że za jakiś czas ten minifig będzie wart sensowną sumę.

LEGO® Star Wars

Najlepsze zostawiłem na koniec. Dlaczego najlepsze? Powodów jest kilka. Po pierwsze, uniwersum Gwiezdnych Wojen to moja ulubiona seria LEGO®. Z tej właśnie serii posiadam najwięcej minifugrek w kolekcji. Po drugie, jeżeli chodzi o same albumy, to ukazało się ich najwięcej, a do tego ukazywały się w kilku językach, w tym również po polsku!

Zaczniemy od mającego swoją premierę w 2013 roku Słownika ilustrowanego. Książka została wydana w rekordowej ilości sześciu wersjach językowych, w tym, ku naszej uciesze, w języku polskim.

Jeżeli chodzi o figurkę, to otrzymaliśmy ekskluzywnego Luke’a Skywalkera (sw0257). Jest to wariant z nadrukowanym medalem za zasługi dla Republiki z jednej z ostatnich scen czwartej części sagi.

Figurka jest katalogowana w dwóch różnych wariantach. Różnicę można dostrzec w główce. Mimo dwóch różnych wariantów i ekskluzywności, figurka nadal utrzymuje bardzo niską cenę. Za około 35 zł można kupić nówkę, a używane egzemplarze są dostępne za kilkanaście złotych.

Wydana w tym samym roku Encyklopedia postaci również doczekała się polskiej wersji językowej (łączenie książka została wydana w 4 językach).

Tym razem wraz z książką otrzymujemy Hana Solo (sw0356) z tym samym medalem co u wyżej wspomnianego Luke’a. Podobnie jak w przypadku Skywalkera, figurka lubianego przemytnika nie jest zbyt dużo warta. Już za 40 zł znajdziemy nowy egzemplarz, a za ok. 15 zł używany.

Wielka szkoda, że LEGO® nie pokusiło się o wydanie Chewbacci z takim medalem. Jestem w gronie osób, które uważają, że postać Wookiego została skrzywdzona i pominięta podczas celebracji zniszczenia pierwszej Gwiazdy Śmierci pod koniec Nowej Nadziei. Ponadto, „zamknięcie” tej trójki mogłoby wpłynąć na wyższą cenę tych figurek.

Kolejny rok to premiera uzupełnionego i odświeżonego Słownika ilustrowanego. Książka z 2014 roku to kolejna pozycja wydana w języku polskim.

Tym razem w zestawie otrzymujemy oldschoolową figurkę Luke’a Skywalkera, w stroju jaki nosił na planecie Tatooine (sw0566). Figurka została wydana z żółtą główką i z żółtymi rączkami, co na tamte lata było czymś szczególnym, ponieważ ostatnie figurki w tym stylu pojawiły się 10 lat wcześniej. Od 2004 roku bowiem, w przypadku figurek na licencji, „cieliste” główki i rączki zastąpiły kolor żółty, który do tej pory pozostaje standardem m.in. w serii LEGO® City.

Figurka była reedycją tej wydanej po raz pierwszy w 1999 roku (sw0021) w pierwszym Landspeederze (zestaw 7110). Figurki wyglądają niemal identycznie, ale cena Luke’a dodawanego do Słownika nie robi wrażenia. Nową można zdobyć już za ok. 40 zł, a używana jest mniej więcej o połowę tańsza.

Otrzymaliśmy odświeżony słownik więc pora na odświeżoną encyklopedię, która została wydana w 2015 roku, w dwóch wersjach językowych – angielskiej i polskiej.

Z punktu widzenia kolekcjonera jest to zdecydowania najciekawsza pozycja z niniejszego artykułu. Wraz z encyklopedią otrzymujemy białą wersję łowcy nagród Boby Fetta (sw0631).

Figurka wygląda świetnie i jest popularna wśród kolekcjonerów. Obecnie za nową trzeba zapłacić około 250 zł, a za 200 zł można dostać używkę. W przypadku tej figurki w Polsce można ją kupić trochę taniej, bo sam niedawno zdobyłem swój egzemplarz za 170 zł. Według plotek, biała wersja była prototypową wersją zbroi Boby. Prawda jest taka, że podczas kręcenia testowych scen Imperium Kontratakuje bohater nosił zbroję bez zielonego zabarwienia. Jest to druga figurka łowcy w białym wariancie. Pierwsza (sw0275), wydana w 2010 roku z okazji 30-lecia Imperium Kontratakuje, jest prawdziwym unikatem, a cena nowego egzemplarza dobija obecnie do 1800 zł.

Wiemy już również, że w przyszłym roku na rynku zadebiutuje kolejna edycja Słownika ilustrowanego z serii Gwiezdnych wojen. Nie wiemy jednak jeszcze, jaką figurkę dostaniemy wraz z nim, a także w jakich językach książka się ukaże… Szczegóły tutaj.


To oczywiście nie wszystkie serie, jakie doczekały się jakichkolwiek wydań książkowych. Przed nami jeszcze takie serie jak Ninjago czy Harry Potter, ale je omówimy sobie w kolejnym materiale!

Powyższe linki do produktów są tzw. linkami afiliacyjnymi. Jeśli dokonacie przez nie zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, którą przeznaczamy na rozwój tego serwisu i naszego hobby. Będzie nam miło, jeśli z nich skorzystacie.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN MATERIAŁ?
Jeśli tak, to możesz wspomóc rozwój naszej strony poprzez dobrowolną wpłatę w serwisie Patronite:

3 thoughts on “Gościnnie: Minifgurki w leksykonach LEGO®, cz. 1 – Super Heroes i Star Wars

  1. […] przyjrzymy się pozostałym albumom (a gdyby umknął Wam poprzedni tekst, to znajdziecie go tutaj). Wbrew pozorom, w ramach Harry’ego Pottera i Ninjago również wyszło całkiem sporo […]

  2. sx

    Jest coś takiego jak Lego DC Comics Fantastyczny przewodnik z figurką Wonder Woman.

    1. Zagul

      Dzięki! Nie wiedziałem, że ta książka doczekała się polskiego wydania. O istnieniu samego albumu widziałem, ale pominąłem go w artykule ze względu na (moim zdaniem oczywiście) niezbyt ciekawą i wartościową figurkę.

Skomentuj!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.