Niepełnosprawność w LEGO
Analizy Gościnne Michał Furman 2617 wyświetleń

Gościnnie: LEGO®-woke, czyli o niepełnosprawnych minifigach i nie tylko

Oferta LEGO® z roku na rok podnosi poprzeczkę. Pojawiają się nowe serie, wracają stare, inne zaś odstawiane są na bok. Duńska firma nie stoi w miejscu i w swoich setach wprowadza dużo zmian, tak aby mogły one trafiać praktycznie do każdego, bo takie jest fundamentalne założenie zabawek, którym są te klocki. Minifigurki to takie małe arcydzieła dla dzieci, ale i też dla dorosłych. Sam, nieraz patrząc na jednego lub drugiego plastikowego ludka, byłem zachwycony szczegółami i wykonaniem. Dzieci natomiast bawią się nimi udając, że są tymi bohaterami: rycerzem, księżniczką, Iron Manem czy człowiekiem przebranym za groszek.

Niniejszy tekst jest artykułem gościnnym, zamieszczonym na blogu w ramach programu, w którym Wy również możecie wziąć udział. Tekst został przygotowany przez autora, a następnie zredagowany przez redakcję FanKlocków.pl. Autor otrzymał za niego wynagrodzenie.

Od jakiegoś czasu LEGO® zaczęło dodawać do swoich zestawów minifigi trochę inne niż wszystkie, cechujące się nie tylko innym kolorem skóry, płcią, fryzurą czy ubiorem. Zaczęły się bowiem pojawiać figurki z niepełnosprawnościami, gdzie zazwyczaj są to choroby czy przypadłości widoczne gołym okiem. Ktoś jest na wózku, ktoś ma protezę nogi czy ręki (choć tutaj mieliśmy już klasycznego Czerwonobrodego), ale też występują choroby skóry… Generalnie takie, które mogą wpłynąć na życie w społeczeństwie lub nawet spowodować wykluczenie.

Na pytanie, co skłoniło LEGO® do stworzenia minifigurki z aparatem słuchowym, firma powiedziała, że rozumie znaczenie reprezentacji w zabawkach. Chcą, aby każdy z ich fanów mógł wyobrazić sobie siebie jako część akcji. Jak mówią przedstawiciele firmy:

Jesteśmy zobowiązani do rozwijania naszych zestawów LEGO® City w sposób, który zapewnia, że są one reprezentatywne dla świata, w którym żyją dzieci. Dlatego nadal będziemy dołączać minifigurki, które przedstawiają ludzi w zróżnicowanym wieku, o różnych zawodach, płci i cechach.

Poniżej prezentuję listę w miarę świeżych zestawów, w których znajdziemy podobne odniesienia, stworzoną na potrzeby tych, którzy podobnych setów poszukują, jak również dla tych, którzy po prostu chcą zaspokoić swoją ciekawość bądź mają żyłkę kolekcjonerską:

LEGO® City 60271 Rynek

Cały zestaw prezentuje się naprawdę świetnie, no i dostajemy tutaj kobietę z aparatem słuchowym. Mało widoczny aparat, którego ja prawie nie zauważyłem, ale takie szczegóły sprawiają że zestawy LEGO® to małe arcydzieło.

LEGO® City 60347 Sklep spożywczy

Sam set moim zdaniem prezentuje się świetnie pod względem bawialności, jak i gotowej konstrukcji. W zestawie dostajemy świetnego minifiga z protezą nogi, przywołującego na myśl figurki cyborgów z robotycznymi nogami. Zresztą – podobne protezy są już w normalnym użyciu w realnym świecie i są zakładane nawet sportowcom. Kolejnym, mocno zauważalnym „elementem” jest tu też uśmiech od ucha do ucha. LEGO® w ten sposób pokazuje, że nawet z protezą można chodzić do sklepu, normalnie żyć i do tego czuć radość z życia.

LEGO® City 60329 Dzień w szkole

Nie pierwszy już minifig na wózku inwalidzkim, ale tym razem LEGO® idzie o krok dalej, gdyż autobus posiada otwierane drzwi z tyłu oraz miejsce, gdzie chłopiec na wózku może bez problemu wjechać

LEGO® City 60292 Centrum miasta

Samym środkiem ruchliwego miasta przechadza się chłopak w czarnych okularach i gdyby nie jego pies przewodnik, uznałbym go za po prostu wyluzowanego ziomeczka. Sam pies również robi robotę i jest po prostu bardzo ładnym odlewem.

LEGO® City 60290 Skatepark

Ktoś na wózku w skateparku to nietypowy widok, ale tutaj jest inaczej, bo chłopak na wózku dzielnie trzyma się rampy wykonując jeden z swoich trików. Sam wózek też jest wyjątkowy – tutaj ma zielone, transparentne koła, w sam raz dla takiego kaskadera.

LEGO® Minifigurki 71032 – Seria 22

Wśród 12 figurek znalazł się zawodnik na wózku wyścigowym. Takiego wózka nigdzie indziej nie widziałem, a sam zawodnik prezentuje się naprawdę świetnie. Pełen determinacji i w świetnym kolorystycznie stroju, właśnie wygrał zawody para-kolarskie.

LEGO® BrickHeadz 40554 Jake Sully i jego awatar

Główny bohater filmu Avatar, Jake Sully, jeździł na wózku, tak więc LEGO® przedstawiło go jako pierwszego BrickHeadza na wózku. Co ciekawe, figurkę można zdjąć z wózka, więc można by spokojnie przerobić inne Brickheadzy, żeby umieścić je w podobnej pozycji. Natomiast w zestawie 75573 Latające góry: stanowisko 26 i Samson ZPZ dostajemy minifigurkową wersję Jake’a.

LEGO® Friends – zestawy z 2023 roku ogólnie 

W tym roku nastąpiła zmiana w tej serii, dzięki której pojawiła się masa nowych postaci. Każda inna, każda cechująca się innym charakterem, zainteresowaniami – jak zwykle tak, żeby każdy znalazł coś dla siebie. Same zestawy prezentują się naprawdę kozacko i jest ich masa, czapki z głów dla projektantów bo zrobili mega robotę. Wracając do postaci, jedną z nich jest Autumn – poszukiwaczka przygód oraz obrończyni przyrody, która nie posiada jednej dłoni z powodu choroby zwanej dysmelia (zanik kończyn).

W całej serii dostajemy jeszcze dwie postacie które są niepełnosprawne, czyli w sumie trzy postacie ludzkie. Jest też piesek – jamniczek Pikiel, pozbawiony tylnych kończyn. Ten słodziak może i nie ma łapek, ale za to jest na małym wózeczku (np. w zestawie 41727 Centrum ratownictwa dla psów). Figurki piesków same w sobie są słodkie, ale ten wygrywa wszystko.

LEGO® Friends 41739 Pokój Liann

W tym zestawie dostajemy m.in. naszą Autumn. Jeszcze raz pochwalę wygląd tych setów – naprawdę robią wrażenie. Jak się okazuje, te zestawy piszą historię Pikla, bo w zestawie 41741 – Furgonetka ratunkowa dla psów dostajemy jego wersję „bezdomną”. Aż przykro patrzeć na bezdomnego, umorusanego psiaka w kartonie i do tego bez tylnych łapek. 

LEGO® Friends 41751 Skatepark

Tutaj zaś chyba pierwszy wózek inwalidzki w wersji Friends. To już chyba zwyczaj, że dostajemy kogoś na wózku w secie skateparkowym.

LEGO® Friends 41729 Sklep spożywczy z żywnością ekologiczną

No i tutaj się dzieje, bo w zestawie dostajemy sprzedawczynię z bielactwem. Sama figurka prezentuje się świetnie, no i jest to pierwsza taka postać w LEGO® w tej serii.

Wychodząc już z bardzo mocnej serii Friends, której nie byłem w stanie „wymienić” całej pod kątem figurek (z uwagi na dużą ilość przykładów), wspomnę jeszcze o trzech innych, stosunkowo najświeższych zestawach:

LEGO® IDEAS 21337 Piłkarzyki

Masa minifigurek, fryzur i różnorodności, no i dostajemy drugą figurkę z bielactwem, a także dwie kolejne z aparatami słuchowymi. Wielka szkoda, że sam set przyjął się raczej „średnio”.

LEGO® ICONS 10312 Klub jazzowy

Jeden z muzyków również ma dość widoczny aparat słuchowy. Nie wiem jak to jest w rzeczywistości – czy osoba z takim urządzeniem ma tak samo wyczulony słuch jak pozostali muzycy – ale ten tutaj na pewno radzi sobie świetnie. Nie zapominajmy też, że sam Beethoven również był pozbawiony słuchu – trudno więc się tutaj do czegoś przyczepić.

LEGO® City 60389 Warsztat tuningowania samochodów

Nowiutki zestaw z serii City, którego recenzja niedawno pojawiła się na stronie. Dostajemy tutaj zagorzałą fankę motoryzacji na wózku. Jak widać: każdy może tuningować i naprawiać samochody.

To wszystkie przykłady, które udało mi się znaleźć, pomijając zestawy znacznie starsze, za które obecnie trzeba zapłacić naprawdę duże pieniądze.

LEGO® raczej nie przestanie wprowadzać coraz to nowych, podobnych figurek do swojego asortymentu. Dla mnie takie zmiany to droga w dobrym kierunku. Sam mam okulary i zawsze chciałem mieć ludzika który jest mną, a w tym celu potrzebowałem m.in. główki z nadrukiem okularów. A tych jest już trochę w ofercie. Jak widzimy na podstawie tych wszystkich setów, LEGO® nie tylko wprowadza reprezentację płci (naprawdę dużo kobiecych figurek w rolach typowo męskich), ale chce przyjąć znacznie bardziej inkluzywne podejście do postaci w ogóle.

Według badania przytoczonego przez LEGO® w oficjalnej informacji prasowej, które zostało przeprowadzone wśród 30 000 rodziców i 24 000 dzieci, 3 na 4 dzieci nie czuje się odpowiednio reprezentowane w zabawkach. Tak więc w zestawach od Duńczyków znajdą się niepełnosprawności zarówno widoczne, jak i niewidoczne. I bardzo dobrze! Na przykład, postać Autumn z serii Friends urodziła się z dysmelią (wadą rozwojową kończyn) i dlatego jej figurka ma tylko połowę ręki po lewej stronie. Mają się też pojawić postacie z zespołem Downa (Trisomia 21), lękami i bielactwem (widoczne już w najświeższych setach).

Dla dzieci to przede wszystkim różnorodność i nowe możliwości zabawy, a także możliwość odnalezienia siebie w zabawkach. LEGO® jest firmą, która zauważa, co się dzieje na świecie i stara się swoje produkty dostosować. Zachęta do zakupu to jedno, ale – moim zdaniem – to bardzo dobrze, że zestawy są dostosowywane praktycznie do każdego.

REKLAMA:

9 thoughts on “Gościnnie: LEGO®-woke, czyli o niepełnosprawnych minifigach i nie tylko

 1. Wiedźma

  Bardzo dobry i ważny artykuł. Rozczula mnie reakcja bezdzietnych panów po 30stce, którym, jak sami twierdzą, rujnuje to dzieciństwo. 😀

  1. Stefan

   Gdzie te rozczulające reakcje można znaleźć/spotkać?

 2. Jazda

  „Zachęta do zakupu to jedno, ale – moim zdaniem – to bardzo dobrze, że zestawy są dostosowywane praktycznie do każdego.”

  Ale to żadna zachęta bo te zestawy mają raczej fatalną sprzedaż wystarczy zobaczyć jak szybko są przeceniane i jak szybko znikają takie zestawy np. już fatalnych piłkarzyków nie trzeba wymieniać tak już 60347 bardzo szybko został wycofany czy też w tym samych klimatach 10291. Dodam jeszcze zestawy z Gwiezdnych Wojen na podstawie nowych filmów i seriali od Disneya w których występują te nowoczesne figurki i które też całkiem szybko znikają przez co Harry Potter wyprzedził Gwiezdne Wojny pod względem sprzedaży jeżeli chodzi o zestawy na podstawie licencji mam nawet wrażenie, że przez to, że LEGO musi wydawać zestawy na podstawie tych nowych śmiesznych dzieł Disneya w tym uniwersum to LEGO nie ma pomysłu na to uniwersum stąd te Dioramy i Hełmy które im jeszcze ratują sprzedaż na tej licencji. Dodam jeszcze jeden zestaw z Harrego Pottera który poleci w tym roku czyli 76399 i aż sobie sprawdziłem na Allegro jaką ma sprzedaż i nie spodziewałem się aż czegoś takiego fatalnego gdzie obecnie nawet 50 osób nie kupiło tego zestawu to śmieszna liczba przy innych zestawach które sprzedają się w setkach i tysiącach sztuk.

  Nie widziałbym w tym zupełnie nic złego bo co za problem jeżeli w jakimś zestawie będzie osoba na wózku lub w jakimś bandażu ale nie bądźmy naiwni jest to wciskane na silę do wszystkiego i chodzi o to samo co robi Disney, Netflix, Amazon i to samo masz w branży gier wideo, kinematografii, komiksach, książkach itd.

  Zwrocie też uwagę na to jak wyglądają zestawy policyjne City od czasu BLM (Black Lives Matter) jest to połączeniu cyrku z gangiem Olsena.

  Na inwestycję raczej, a i na pewno tych zestawów bym nie polecał.

  1. Brewa

   Ja tylko powiem, że wnioskowanie o sprzedaży Magicznego Kufra ze sprzedaży na Allegro to wróżenie z fusów, biorąc pod uwagę jego szeroką dystrybucję i to, że set dostępny jest w supermarketach :).

   1. EQR

    O popularności całego łołkizmu świadczy ile wyświetleń ten „artykuł” porównując go z również wczorajszym „Zapowiedzi LEGO® 2023: Indiana Jones” , który przecież nie miał w sobie żadnych ciekawych nowych informacji. 25 RAZY mniej.

    1. Brewa

     Tyle że zliczenia odwiedzin artykułów liczą się od momentu ich pierwszej publikacji ;).

     1. garza

      Brewa – w jakim zestawie maja byc figurki z zespolem Downa oraz z lękami ?

     2. Brewa

      O ile wiem, to nie ma jeszcze konkretów, ale LEGO zapowiadało podobne figi :).

 3. GrzOgr

  Nowy odlew wózka inwalidzkiego jest trochę węższy i mieści się w drzwiczkach. Fajnie że jest w zestawie ze skateparkiem, widziałem wyczyny zawodowego skatera na wózku i miałem przysłowiowy opad szczęki. Ta proteza nogi mnie interesuje, ciekawe czy da się jej używać w połączeniu z innymi klockami jako np zaczep do kabli w dioramach.

  Jedną z fajniejszych rzeczy co ostatnio zrobiło Lego, to wydanie figurek z naturalnymi kolorami skóry w zestawie z piłkarzykami, bo dzięki usłudze pick a brick można budować bardziej realne makiety miast.

Skomentuj!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.