BLDP-series1-faworyci
Rankingi Brewa 2319 wyświetleń

BrickLink Designer Program 2023 – moi faworyci

Do zakończenia “masowego” głosowania na projekty przyjęte do 1 serii nowej edycji BrickLink Designer Program zostały jeszcze 2 tygodnie. Zasady programu mocno się zmieniły i teraz to MY decydujemy wstępnie o tym, co nam się mniej lub bardziej podoba, a bricklinkowa komisja podejmie ostateczną decyzję na podstawie (oby) naszych głosów. Zgłoszonych projektów jest jednak mnóstwo i być może nie chciało się Wam ich wszystkich przeglądać. Z tego względu postanowiłem wskazać Wam te projekty, które JA uznałem za najciekawsze, a jednocześnie najlepiej rokujące (przeważnie). Może z taką zawężoną listą łatwiej Wam będzie się uporać, jeśli nie macie czasu na przeglądanie całości.

Swoją listę podzieliłem na kilka kategorii, choć na pewno nie jest to wyczerpująca taksonomia. Kolejność wewnątrz kategorii – przypadkowa:

Kategoria: średniowiecze

Bulidy “średniowieczne” są w nowej wersji BLDP reprezentowane bardzo obficie, a ja zakładam, że komisja zdecyduje się na wydanie co najwyżej jednego. Osobiście wskazałbym któryś z poniższych:

 • Mountain Fortress – o ile się nie mylę, jest to koncept pochodzący z naszego kraju, który ujął mnie nie tylko tym, ze został FAKTYCZNIE zbudowany, ale także ciekawym pomysłem na skałki i ładną, zwartą bryłą bez udziwnień. Świetnie prezentowałby się nieopodal “oryginalnego” zamku.
 • Medieval Stonemasons Guild – tu propsy za ciekawy pomysł oraz bezpretensjonalne wykonanie. Wśród przeróżnych tawern, rynków i piekarni projekt budowy (katedry?) z czasów średniowiecznych to naprawdę interesujące podejście do tematu.
Górska fortcea wygląda niemal jak “oficjalny” build

Kategoria: piraci

Piratów w spisie zgłoszonych pomysłów jest stosunkowo mało, ale dwa projekty – moim zdaniem – się wyróżniają:

 • Pirate Ship – Black Fortune – ten mocno “gotycki” statek wyglądałby lepiej, gdyby dostał komplet żagli, ale zakładam, że trudno jest je wyrenderować w stud.io. Poza tym jednak nie mam się do czego przyczepić i z chęcią postawiłbym go obok Barakudy…
 • … albo obok The Crimson Outpost – pirackiego “posterunku”, który jest jednocześnie nieprzekombinowany i dość szczegółowy. Od biedy można by go także przebudować na modłę “średniowieczną”.
Ciekawy pomysł na żagiel z paneli technicznych

Kategoria: kosmos

Nie jestem wielkim fanem tej tematyki i tu spodobał mi się tylko jeden projekt: The Epic Space Mecha of Blacktron. Pomysł tak od czapy, że aż fajny, choć niepokojąco przypomina marvelowskiego Hulkbustera w zmienionych kolorach. Niemniej, ma coś w sobie.

Blacktron v. 2.0

Kategoria: dziki zachód

W tej kategorii znajdują się dwa projekty będące moimi ogólnymi faworytami w całej 1 serii BLDP: General Store i Sheriff’s Office. Obie budowle zaprojektował nasz rodak i, moim zdaniem, zostawiają one w tyle większość konkurencji w tym “rzucie” programowym, a jednocześnie wprowadzają tchnienie świeżości, jeśli chodzi o tematykę.

W tych buildach nie poprawiłbym niczego… choć budowalne sępy niekoniecznie mi leżą

Kategoria: modulary itp.

Wiadomym było, że BLDP obrodzi we wszelakiego typu budynki miejskie, ale osobiście tylko kilka z nich uważam za godne wydania:

 • The Library – projekt widziany już wcześniej na IDEAS, oparty na bardzo fajnym koncepcie przekształcenia książki w budynek. Popracowałbym jednak nad wieżyczką, bo nieco za bardzo przypomina tę z Cafe Cornera.
 • Glass Studio to z kolei bardzo interesujący pomysł na wnętrza. To ten element setów z BrickLinka, który do tej pory był często przez twórców traktowany po macoszemu, a tu z kolei jest głównym clue setu… Aczkolwiek częściowo skośna konstrukcja też cieszy oko.
 • Modern Hospital podoba mi się głównie dlatego, że byłby to – wreszcie – modułowy szpital. Jego bryła nie każdemu będzie odpowiadać, choć ja akurat cieszyłbym się z takiego przełamania.
 • The Grand Public Library – druga biblioteka w zestawieniu, która aż prosi się o kupno kilku sztuk i rozbudowanie w długi ciąg kolumn. Niby nie jest to za ciekawe, ale jakoś przyciąga wzrok. Cieszy również dbałość twórcy o backstory.
 • The Lambda House – wypasiony dom mieszkalny z masą dziwnych kątów i G-klasą Mercedesa jako wozem rodzinnym. Hajs czuć na kilometr…
Glass Studio wygląda właściwie jak “oficjalny” modular

Kategoria: wypoczynek

W tej kategorii mamy już kilka ciekawych, oficjalnych zestawów. Nie obraziłbym się za kolejny:

 • Farm Holidays – nie ukrywam, że projekt Jonasa Kramma z serwisu StoneWars.de przemawia to mnie przede wszystkim kompaktowością oraz wersją ciężarową Volskwagena T1, służącą w secie za auto. Pomysł jest słodziutki, a do tego pewnie nie byłby najdroższy.
 • The Ocean House – estetyczny, stosunkowo nieduży projekt, który wpasowałby się w każdą plażę, choć obowiązkowo musiałby mieć tylną ścianę…
 • The Snack Shack – to BARDZO chciałbym zobaczyć jako GwP. Uwielbiam takie małe, praktyczne budyneczki z klimatem.
Autor tego pomysłu bardzo lubuje się w szczegółach

Kategoria: pozostałe

A tu jeszcze trochę różnych różności, które wpadły mi w oko wyjątkowo mocno:

 • Caravan Theatre – bardzo niestandardowy pomysł, do tego wykonany z klasą i bez przegięć. Brakuje mi tylko czegoś, co by ten wóz ciągnęło.
 • Oscillating Desk Fan – niby raczej nie kupuję typowych durnostojek, ale ładnie odwzorowane z klocków przedmioty życia codziennego mają coś w sobie. Ten wiatrak wygląda naprawdę fajnie i “wieje” PRL-em.
 • Testerson test field runwayco do cholery…?
No i wiatrak został faktycznie zbudowany, a to już coś

Dajcie znać, czy coś z powyższych zainteresowało Was na tyle, byście zalogowali się na BrickLinka i oddali swój głos. Pamiętajcie, że wybrane (pośrednio) przez Was i komisję BrickLinka zestawy będą w sprzedaży dopiero za rok, ale zagłosować na nie możemy jeszcze tylko przez ok. 14 dni.

REKLAMA:

4 thoughts on “BrickLink Designer Program 2023 – moi faworyci

 1. MK

  Trzymam kciuki za Dziki Zachód

 2. Stanek

  Western !!! 🙂

 3. Tomasz

  Ja za budowniczych katedry. 😉

 4. Fester33

  Klasztor strasznie przypomina mi klimatem budowaną część klasztoru w Sazawie z gry Kingdome Come Deliverance.
  https://pbs.twimg.com/media/Dx5JVpoW0AEZnmL?format=jpg&name=large

Skomentuj!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.