Kręgielnia - tył
Recenzje Brewa 766 wyświetleń

Szybka recenzja: LEGO® BrickLink 910013 Kręgielnia retro

Kręgielnia retro (ODMAWIAM nazywania tego zestawu „starodawną kręgielnią”, bo brzmi to po prostu kretyńsko) była pierwszym zestawem, jaki zamówiłem dla siebie w ramach II rundy BrickLink Designer Program, ale drugim, który zbudowałem. Prawdę mówiąc, ten budynek zamówiłem mając dla niego na makiecie konkretne, wyznaczone miejsce, które właśnie zostało zapełnione. Oto, jakie wnioski mam po zbudowaniu Kręgielni. Być może pomogą Wam one w decyzji, czy składać, czy puszczać dalej:

4 plusy modelu 910013 Kręgielnia retro

 • Na prowadzenie od samego początku wysuwa się tu oryginalna konstrukcja. Kręgielnia jest niskim, ale długim (dwie standardowe płytki bazowe) „nowożytnym” budynkiem, a takich setów do tej pory nie uświadczyliśmy od LEGO®. Pomysł ten bardzo mi się podobał i uważam, że budowla może mocno urozmaicić niejedną makietę.
 • Wielki znak – to niby pierdoła, ale szyld Kręgielni, wyniesiony na wysokość standardowego modulara, dodaje budynkowi sznytu i blasku. Bez niego ta konstrukcja byłaby o wiele „bledsza”. Na uwagę zasługuje też wcale przystojny dach – klimatyzatory i inne ustrojstwa naprawdę robią robotę, zwłaszcza, że są wykończone „prawdziwie” srebrnymi klockami.
Detale dachu są wykonane naprawdę ładnie
 • Wnętrze Kręgielni jest bardzo ładnie zaprojektowane i – pomimo tego, że połowa budynku to właściwie tylko plaska przestrzeń (tory do kręgli) – to wszystko trzyma się tu kupy i jest po prostu sensowne. Mamy bar z kuchnią, mamy kanapy, mamy też niewielki salon gier. Po zdjęciu dachu budynku naprawdę nie ma się czego wstydzić.
No i miejsca jest tu naprawdę sporo – jak nie w modularach
 • Na osobną wzmiankę zasłużą też automaty do gier. Niby są pozbawione funkcji zabawowych (a w przypadku Ogrodów Ninjago LEGO® udowodniło, że da się zrobić „działający” automat w tej skali), ale to zdecydowanie jedne z najładniejszych minibuildów w historii „miejskich” setów 18+ od LEGO®.
Komplet automatów, każdy nieco inny

Jak widać, większość plusów skupia się przede wszystkim na wyglądzie. Jest ku temu konkretny powód, a są nim…

4 minusy modelu 910013 Kręgielnia retro

 • Pierwszy etap budowy kręgielni to, niestety, męczarnia. Dziesiątki kładzionych tilesów sprawia, że po 3 pierwszych workach człowiek ma kompletnie dość. Ja rozumiem, że podłoga w Kręgielni ma pasować klimatem, ale c’mon – same płytki 1×1 układałem chyba z 20 minut. Co za dużo, to nie zdrowo…
Zabijcie mnie… a to dopiero 2/3…
 • BRAK MOCOWAŃ! To, moi drodzy, jest absolutnie największa wada tego zestawu. W całym buildzie jest prawie 50 elementów, które po prostu KŁADZIEMY lub stawiamy w odpowiednim miejscu. Tak, wiem – być może ktoś faktycznie będzie chciał rozegrać sobie partię mini-kręgli, ale ustawianie 24 kręgielków 1×1 (sic!) na GŁADKICH płytkach?! Jeśli ktoś ma lekką nerwicę natręctw i lubi, jak wszystko stoi prosto, to ABSOLUTNIE odradzam składanie Kręgielni, bo po prosu zwariujecie. „Antywisienką” na torcie jest problem braku studów na podłogach. Dlaczego, do cholery, nie dacie człowiekowi chociaż 2-3 jumperów, na których dałoby się ustawić minifigurki? Nie czaję i czaić nie zamierzam.
Podpowiedź: warto mieć jakąś grubszą pęsetę…
 • Zestaw cierpi też na „chorobę” obecną w przypadku 910009 Modułowego sklepu LEGO – tak naprawdę to po prostu ładny budynek bez żadnych ciekawszych funkcji, pomijając możliwość (albo przymus) ciągłego bawienia się przewracającymi kręglami. Należy zapomnieć o jakiejkolwiek bawialności czy sekrecikach.
 • Ostatnia rzecz: długość budynku, która jest jego zaletą natury estetycznej, to niestety także wada pod kątem konstrukcji. Dach Kręgielni, pomimo tego, że jest podzielony na dwie sekcje, wygina się w górę ze względu na powodowane przez klocki napięcia. Trzeba się naprawdę nieźle natrudzić, żeby przymocować go tak, żeby leżał W MIARĘ równo i „zaskoczył” na odpowiednie mocowania.

Tak naprawdę, Kręgielnia – pomimo tego, że prezentuje się naprawdę ładnie i będzie zdobić moje miasteczko przez dłuższy czas – wyraźnie uświadamia mi, z jakich powodów LEGO® odrzuca tyle zestawów na platformie IDEAS. Zestaw wyraźnie odstaje jakością konstrukcji od „prawilnych” setów z serii IDEAS: brakuje w nim ciekawszych pomysłów, a jakość jego wykonania ewidentnie musiała ustąpić miejsca pomysłom projektanta, które w oficjalnym secie raczej by nie przeszły. Kręgielnia jak najbardziej mi się podoba, ale teraz każdy kolejny set z BrickLinka obejrzę 5 razy, zanim zdecyduję się na jego zakup, bo już nigdy więcej nie chcę przez pół godziny ustawiać kręgli na tilesach

No, ale przyznajcie, że w odpowiednim settingu wygląda to kozacko…
REKLAMA:

1 Comment

 1. Sikorkowe Pasje

  Faktycznie lipa, że nie ma jumperów 🙁 Mimo wszystko patrząc na efekt końcowy – jest świetny.
  Dziękuję za recenzję.

Skomentuj!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Acquista steroidi online su https://italiafarmaci24.com/. Prodotti genuini a prezzi convenienti. Assistenza professionale a tua disposizione.