Aplikacja FaniKlockow.pl
Inwestowanie POLECANE Brewa  

Pierwsza polska aplikacja do inwestowania w LEGO®

Dziś coś dla tych, którzy inwestowanie w klocki LEGO® traktują nieco poważniej. Artykuł ma formę redagowanej publikacji prasowej, bo w takiej formie otrzymałem go od współtwórcy aplikacji o której mowa: Tomka Franaszka, znanego fanom LEGO® z serwisu FaniKlocków.pl (zbieżność nazw przypadkowa, przyrzekam!) i sklepu ZnaneKlocki.pl.


app.faniklockow.pl to pierwsza w Polsce aplikacja dedykowana inwestorom w klocki LEGO®.

Na początku zachęcamy do założenia darmowego konta i stworzenia swojego wirtualnego magazynu z zestawami pod inwestycję. Na stronie głównej magazynu pojawi się zainwestowana kwota, szacowany zysk z inwestycji, czy całkowita wartość zestawów. Dla lepszego zobrazowania swoich inwestycji, całość można śledzić też na wykresie.

Strona główna aplikacji

W szczegółach zestawu znajdują się podstawowe informacje, takie jak cena katalogowa, realna cena rynkowa za którą można sprzedać zestaw, liczba elementów i minifigurek, czy bardzo ważna informacja dla inwestorów – przewidywana data wycofania zestawu.

Jest też wykres z historią ceny na rynku polskim i zagranicznym, szacowana wartość minifigurek w zestawie oraz historia dostępności zestawu na stronie LEGO.pl.

Statusy to pierwsze istotne narzędzie, które pomoże podejmować decyzje o zakupie lub sprzedaży danego zestawu. LEGO® wyróżnia 4 podstawowe statusy: chwilowo niedostępne, produkt wycofany, wyprzedano i ostatnie sztuki. Można wyszukać zestawy i sprawdzić ich historię statusów od momentu pojawienia się na rynku. Są też filtry, które pokażą nam np. tylko zestawy, które mają oznaczenie chwilowo niedostępne. W przypadku popularnych zestawów to cenna informacja. Jeżeli zestaw jest nieobecny w oficjalnej sprzedaży przez dłuższy czas, jego cena w drugim obiegu najczęściej zaczyna rosnąć.

Teraz najtaniej na LEGO. Tutaj znajdziesz wszystkie te zestawy, które najtaniej możesz kupić na stronie LEGO.pl po cenach katalogowych. Tych setów zazwyczaj nie znajdziemy w niższych cenach u dystrybutorów, więc – z uwagi na bardzo ograniczoną dostępność – ich cena na rynku wtórnym będzie kilkanaście – kilkadziesiąt procent wyższa, co daje fajną okazję do szybkiego zarobku.

W zakładce zestawy pod inwestycję znajdują się te zestawy, którymi warto się zainteresować zanim znikną z produkcji. Na podstawie zagregowanych danych, system wylicza optymalny moment zakupu. Wszystkie sety w tej zakładce mają planowane zakończenie produkcji w danym roku, a ich cena jest względnie atrakcyjna.

Przewidywane wycofania to dział, który każdy inwestor powinien dokładnie przeanalizować. Są tu wszystkie zestawy, które mają zaplanowany (według dostępnych źródeł) koniec produkcji w bieżącym roku. Dzięki tej wiedzy można precyzyjniej podejmować decyzje zakupowe i krócej czekać na zwrot z inwestycji.

Warto zapoznać się też z alertami, które znajdują się przy każdym zestawie. Ta opcja może zaoszczędzić mnóstwo czasu, który poświęcamy na śledzenie rynku. Alert możemy ustawić na wzrost, spadek ceny lub zmianę statusu na stronie LEGO.pl.

Obecnie każdy nowy użytkownik ma domyślnie konto Premium. W ramach tego konta znajdzie dostęp do wszystkich najnowszych uaktualnień i narzędzi, które sukcesywnie dostarczamy.

To co obecnie znajduje się pod app.faniklockow.pl to dopiero początek. Do aplikacji sukcesywnie dodawane są kolejne funkcje i udogodnienia, które ułatwią inwestowanie w klocki LEGO i dadzą przewagę nad konkurentami na tym rynku. Dodatkowo planujemy też uruchomić Marketplace, dzięki któremu będzie można znaleźć klientów na zestawy, które użytkownik aplikacji będzie chciał sprzedać.

Tak wyglądają plany rozwoju aplikacji na najbliższy czas

Jeśli macie moment, możecie również zapoznać się z krótkim autowywiadem z Tomkiem Franaszkiem. Dowiecie się z niego, co stało za jej uruchomieniem oraz jak będzie wyglądał development aplikacji:

Dlaczego zdecydowałeś się na uruchomienie tej aplikacji?

Pomysł na stworzenie aplikacji dla inwestorów w klocki LEGO® kiełkował mi w głowie już w 2019 roku. Początkowo apka miała ułatwić zarządzaniem własnym stockiem, który ciągle się powiększał, ale szybko się zorientowałem, że to – w perspektywie czasu –  może być też pomysł na biznes. Widziałem, że tematem interesuje się coraz więcej osób i że za jakiś czas może być popyt na takie narzędzie. Tym bardziej, że nic takiego u nas nie było. Powiem więcej: nawet zagranicą nie znalazłem apki skrojonej pod inwestorów. Pomysł to jednak tylko 10% sukcesu, najważniejsza jest realizacja, a ta z różnych względów trwała dość długo.

Ile czasu zajęło przygotowanie tego projektu i jak wyglądała praca nad nim?

Od pomysłu do realizacji, oczywiście z przerwami, minęły już prawie 3 lata. Finalnie udało się zebrać grupę osób, z którymi stworzyliśmy aplikację FaniKlocków. W tym czasie pomysł ewoluował. Pierwotnie miało to być dość proste narzędzie, które będzie zliczało aktualną wartość “legowego” portfolio. Jednak dochodziły kolejne ciekawe funkcje, z których już teraz można korzystać, a sporo jeszcze przed nami. Aplikacja to wciąż wersja beta – na bieżąco korygujemy pewne błędy, dodajemy kolejne ciekawe rozwiązania, które – mam nadzieję – ułatwią życie inwestorom w klocki LEGO®.

Jakie korzyści daje rejestracja i ewidencjonowanie swojego stanu magazynowego w apce?

Tak jak wspomniałem, podstawowym założeniem aplikacji jest lepsza kontrola nad posiadanymi zestawami. Każdy kto “wsiąknął” w inwestowanie w klocki wie, że łatwo taką kontrolę stracić. Ani się obejrzymy, a nie ma gdzie się ruszyć, wszędzie stoją pudełka. Dzięki app.faniklockow.pl wiemy ile zainwestowaliśmy, ile mamy pudełek, poszczególnych serii, a przede wszystkim: ile to aktualnie jest warte. To jednak dopiero punkt wyjścia. W aplikacji mamy kilka dodatkowych funkcji, jak aktualne statusy zestawów; najtaniej na LEGO, czyli listę ekskluzywnych zestawów, które najkorzystniej kupimy w oficjalnej dystrybucji duńskiej firmy. Są też rozbudowane alerty cenowe, które zaoszczędzą nam czas poświęcony na kontrolowanie rynku. Wystarczy ustawić alarm na wzrost, spadek ceny lub zmianę statusu zestawu, a gdy „zadanie” zostanie wypełnione, dostaniemy odpowiedniego maila. Jest też to, co inwestorów interesuje najbardziej, czyli przewidywana lista End of life na dany rok. Dzięki tej liście precyzyjniej można planować inwestycje i krócej zamrozić kapitał.

Jakie plany rozwojowe macie na przyszłość?

app.faniklockow.pl to młode narzędzie. Wystartowaliśmy w marcu 2022 roku, a już mamy sporo dodanych zestawów – obecnie to ponad 25 tys. pudełek o szacunkowej wartości prawie 8 mln złotych. Te liczby wkrótce znacznie wzrosną, ponieważ planujemy szerszą promocję wśród społeczności LEGO® w Polsce.

Najciekawsze funkcje dopiero przed nami. Mogę zdradzić, że obecnie pracujemy nad wyszukiwarką EOL-i. Niektóre zestawy, które nie są już w produkcji zagranicą, często są sporo tańsze niż na rodzimym rynku.

W niedalekiej przyszłości użytkownikom aplikacji planujemy też udostępnić szczegółowe statystyki dotyczące rynku inwestycyjnego w Polsce, dzięki temu zyskają oni przewagę konkurencyjną na rynku.

Osobiście najbardziej czekam na uruchomienie tzw. Marketplace, co w mojej opinii dopełni aplikację. Kupno zestawu to jedno, ale najważniejsza jest sprzedaż. Już niedługo użytkownik będzie mógł zaznaczyć, które zestawy ze swojego portfolio chce wystawić na sprzedaż. Wtedy inni inwestorzy lub po prostu osoby, które nie inwestują, ale chcą kupić unikatowy zestaw, zobaczą to. Co ważne, nie planujemy pośrednictwa – użytkownicy mają kontaktować się bezpośrednio. Nie będziemy więc pobierać prowizji od każdej transakcji, która na wielu portalach aukcyjnych “zjada” część zysku.

Pomysłów na rozwój jest więcej, ale póki co nie mogę jeszcze ich zdradzać. Zachęcam wszystkich, którzy mają na stanie choć kilka zestawów pod inwestycję, do założenia konta. Zajmie to 30 sekund, a wszystkie funkcje w aplikacji są za darmo.

Aplikacja FaniKlockow.pl
Aplikacja FaniKlockow.pl
REKLAMA:

2 thoughts on “Pierwsza polska aplikacja do inwestowania w LEGO®

  1. Vezon

    Opcja całkiem fajna, zastanawia mnie jednak co z tego Tomek ma, poza ogromną bazą danych którą wolałbym żeby nigdy w ręce skarbówki nie trafiła.
    “Obecnie każdy nowy użytkownik ma domyślnie konto Premium” zdanie sugeruje, że pewnie niedługo będzie jakaś subskrybcja na konto premium, co jest jak najbardziej w porządku, ale fajnie by było wiedzieć o tym na początku. Brak prowizji za pośrednictwo też jest trochę zastanawiający. Nie do końca czaję jaki jest model biznesowy i jakie intencje stoją za tą stroną, będą jakieś reklamy? Przewaga nad rynkiem żeby zobaczyć w co ludzie najwięcej zainwestowali? A może Tomek ma po prostu ogromną pasję i marzył o takiej apce od dawna, ale w artykule wspomniał, że chciałby z tego zrobić biznes. Sam się chwilę zastanawiałem nad przeniesieniem swoich inwestycji z excela, gdy dowiedziałem się o tym projekcie, ale jeszcze poczekam jak to się rozwinie. Chyba wolałbym zapłacić za subskrybcję takiej platformy znając intencję twórców (robienie hajsu), bo wygląda mega kozacko.

    1. Brewa

      Jestem pewien, że docelowo opcja premium będzie płatna, bo tak być powinno. Teraz apka jest rozwijana, więc ciężko żądać za nią kasy, ale myślę, że docelowo tak to ma wyglądać :).

Skomentuj!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.