BDLP-3runda-poradnik
Inwestowanie Nowości Poradniki Brewa 436 wyświetleń

3. runda BDLP 2021: prognozy i poradnik zakupowy

Już w najbliższy wtorek 17 maja, o godzinie 19:00 naszego czasu, rusza trzecia i ostatnia runda BrickLink Designer Program 2021. Tak się składa, że do nieco obsuniętej, ostatniej rundy trafiło najwięcej drogich zestawów, ale jednocześnie kilka z najbardziej pożądanych, tak więc zapowiada nam się bardzo ciekawe „widowisko”. W tym wpisie postaram się pomóc Wam przy zaplanowaniu zakupów podczas trwania 3. rundy BDLP, a podeprę się danymi, które udało mi się zebrać – dzięki WAM – przez ostatnie kilkanaście dni.

Jednocześnie, nie będę tutaj po raz kolejny rozpisywał warunków, które należy spełnić, aby wziąć udział w wydarzeniu, jak również założeń samego programu, bo tym zająłem się już w oddzielnym tekście. Zamiast tego, skupię się na tej konkretnej rundzie, postaram się maksymalnie ułatwić Wam zakupy wymarzonych zestawów, jak również poczynię pewne przewidywania względem tego, na których setach warto będzie się skupić. Jeśli do tej pory absolutnie nie wiesz, czym jest BrickLink Designer Program, to zajrzyj koniecznie do artykułu podlinkowanego wyżej. Jeszcze masz czas, żeby nadrobić.

3. runda BDLP 2021 – podstawy

Omawiany event sprzedażowy rozpoczyna się 17 maja o godzinie 19:00 naszego czasu, choć w historii programu zdarzały się już drobne obsuwy (maksymalnie o kilkanaście minut). Do walki o wydanie stanie 9 zestawów, a konkretnie (kolejność jak na stronie; o tym, dlaczego poniższe linki kierują na LEGO.pl, a nie na stronę BDLP, piszę niżej):

UWAGA: poniższe linki są na ten moment nieaktywne. Spis wszystkich setów na LEGO.pl, który umożliwi Wam szybkie zakupy, znajdziecie na samym dole tej strony.

Modular Construction Site na pewno przemawia do fanów miast modułowych. Tylko ta cena…

Tanio nie jest, ale pamiętajmy, że przy wysyłce zestawów otrzymamy normalnie punkty VIP (czyli realnie otrzymamy 5% cashbacku, do maksymalnej kwoty 80 zł przy Studgate), a do tego większość z tych zestawów prawdopodobnie będzie warta co najmniej 150% swojej ceny pierwotnej już w momencie otrzymania ich przez nabywców. Na sukces na miarę Zamku w lesie z pierwszej rundy nie ma już co liczyć, ale mamy tu bardzo niewielkie szanse na stratę stricte finansową.

WAŻNE: zakupy zestawów w ramach BDLP nie podlegają żadnym innym promocjom poza punktami VIP. Nie spodziewajcie się więc, że jednocześnie otrzymacie gratis(y) z 16 maja.

To tyle z informacji, które warto wiedzieć na początek, o ile oczywiście czytaliście już ten artykuł. Przejdźmy do samych zakupów.

3. runda BDLP 2021 – jak kupować?

Co najważniejsze: w przypadku tej, jak i zresztą każdej poprzedniej rundy BDLP 2021, nie musicie się martwić, że wszystkie zestawy znikną w przeciągu 5 minut. Nawet Zamek w lesie z 1. rundy dało się kupić przez około 30 minut po starcie akcji, także tutaj można zachować pewną dozę spokoju. Jest też niemal pewne, że tuż po starcie rundy strona główna BrickLink Designer Program padnie i stąd też powyższa lista kierująca na LEGO.pl. Nasz rodzimy sklep nie będzie aż tak obciążony, a przez powyższe linki poniekąd okrężną drogą udacie się od razu do podstron konkretnych produktów na BrickLinku. Możecie również dodać sobie te podstrony do tymczasowych zakładek w przeglądarce, żeby wchodzić od razu na nie, a nie na stronę główną – to oszczędzi Wam trochę czasu.

Jak zwykle w przypadku takich akcji, ważna jest cierpliwość. Strony trzeba będzie zapewne kilka razy przeładować, aż zobaczycie na nich czerwony, wyraźny przycisk z napisem Buy on LEGO.com. Bardzo chciałbym go Wam pokazać, ale niestety nie dysponuję odpowiednim zrzutem ekranu i internet najwyraźniej też nie za bardzo. Niemniej, NA PEWNO go zobaczycie, a na stronie głównej programu powinien być mniej więcej w tym miejscu:

Chodzi oczywiście o czerwone kreski

Teraz parę słów o pośpiechu.

Oczywiście, limit każdego z pięciu „wybranych” setów to 10 000 na cały świat, więc – mimo wszystko – całkiem sporo. Niemniej, to pierwsze doby trwania rundy określą, które zestawy osiągną limit 3 000 sztuk, kwalifikujący je do wydania. Jeśli więc zależy Wam na danym pomyśle, to warto zamówić go jak najwcześniej, by „dorzucić swoją cegiełkę” do głosowania. To między innymi nasze zamówienie może przeważyć szalę… no chyba że któryś z zestawów ewidentnie nie będzie popularny. Moim zdaniem będzie tak ze Space Troopers, którym wróżę co najwyżej kilkaset zamówień.

Pamiętajcie również, że – poza limitem światowym – w BDLP mamy też ograniczenie regionalne. Na Polskę przypadać będzie maksymalnie po kilkaset sztuk każdego zestawu, więc – jeśli zaśpicie – może zdarzyć się sytuacja, że dany zestaw nie będzie już dostępny w Polsce pomimo tego, że nadal będzie go można kupić choćby w Niemczech. Z powyższych powodów lepiej odbębnić zamówienia wcześniej i potem tylko czekać na wyniki.

Kwestie tego, co LEGO.com będzie robić z Waszymi pieniędzmi po złożeniu zamówienia omawiam tutaj. Krótko mówiąc: otrzymacie je z powrotem po stosunkowo krótkim czasie, a Duńczycy upomną się o nie dopiero przy wysyłce zamówienia. Nie wiemy jeszcze dokładnie, kiedy to nastąpi, ale obstawiam końcówkę tego roku.

3. runda BDLP 2021 – CO kupować?

Przejdźmy do mięska. Dzięki małej zabawie zorganizowanej na blogu jakiś czas temu, zdołałem zebrać dla Was trochę ciekawych, pomocnych przy zakupach danych. Na ich podstawie możemy pi razy oko wnioskować o powodzeniu odpowiednich zestawów w naszym kraju, choć zaznaczam, że to dane mocno orientacyjne i daleko im od reprezentatywnej próby. Niemniej, lepsze to niż absolutnie nic.

W mojej zabawie wzięło udział ok. 150 osób, które miały trzy „zadania”:

 • wytypowanie do 5 setów, które wejdą do produkcji
 • wytypowanie zestawu, który jako pierwszy (jeśli w ogóle) doskoczy do limitu 10 000 sztuk
 • wskazanie zestawów, które same chcą kupić (opcjonalnie).

Na pewno wszyscy zdajemy sobie sprawę, że 150 osób z Polski to grupa mało reprezentatywna w skali światowej, ale wciąż można założyć, że osoby te faktycznie są programem zainteresowane i nie brały udziału w zabawie tylko po to, żeby wyrwać klocki o wartości 100 zł. Taką mam przynajmniej nadzieję. Prezentuję więc te dane jako pewien wskaźnik tego, czego możemy oczekiwać po kupujących z Polski, a co za tym idzie – którymi zestawami warto zainteresować się w pierwszej kolejności (także pod kątem ewentualnej inwestycji).

Oczywiście, z podsumowania wywaliłem głosy nieważne (jedna osoba zaznaczała wszystko jak leci – nie bardzo wiem, w jakim celu).

Oto, co mi powiedzieliście:

Wasze przewidywania:

Zgodnie z Waszym „nosem”, szanse na wejście konkretnych setów do produkcji kształtują się następująco. Procenty (zaokrąglone do 0,5) wskazują, ilu uczestników zabawy obstawiło, że dany zestaw „przejdzie”:

 1. 1950’s Diner ex aequo z The Train Station Studgate: 71%
 2. Brickwest Studios: 53%
 3. Mountain View Observatory ex aequo ze Steam Powered Science: 49%
 4. Modular Construction Site: 47%
 5. Winter Chalet: 43%
 6. Working Waterfall: 20,5%
 7. Space Troopers: 3%
Diner wygrywa większość zestawień (najpewniej) za sprawą najniższej ceny w tej rundzie BDLP

Co mówią nam te liczby? Przede wszystkim jest to kolektywna ocena popularności danych motywów oczami biorących udział w programie, która niekoniecznie może mieć przełożenie na rzeczywistość. Ocena ta może być jednak przydatna podczas ewentualnych zakupów inwestycyjnych oraz dość wyraźnie pokazuje, że niewiele osób sądzi, by Space Troopers czy wodospad w ogóle zostały wyprodukowane – przynajmniej w naszym kraju… choć w przypadku „kosmicznej” pozycji nie mam wielkich wątpliwości, że świat zagłosuje podobnie.

Z kolei ranking zestawów, które jako pierwsze osiągną pułap 10 000 zamówień wygląda jak poniżej. Tu suma procentów składa się na wszystkie oddane głosy:

 1. 1950’s Diner: 34,5%
 2. The Train Station Studgate: 21%
 3. Brickwest Studios: 16,5%
 4. Modular Construction Site: 8%
 5. Winter Chalet ex aequo ze Steam Powered Science: 6%
 6. Mountain View Observatory: 3%
 7. Working Waterfall: 2%
 8. Żaden set nie osiągnie tego pułapu: 3%
Brickwest Studios może dostać po tyłku za brak figurek

Tu, jak widać, już absolutnie nikt nie wierzy w Space Troopers, ale najdroższy dworzec jest jednocześnie oceniany jako build mający spore szansę na osiągnięcie maksymalnego pułapu produkcji – nawet pomimo zatrważającej ceny. Te dane również warto mieć w głowie, zwłaszcza jeśli na Studgate nam zależy.

Wasze planowane zakupy:

Ostatni pakiet danych dotyczy setów, które wskazaliście jako te, które chcecie sami kupić. To najbardziej przydatna informacja dla nas wszystkich, a jednocześnie najbardziej ryzykowna, bo wiadomo, że mówić/pisać to sobie można, ale potem przychodzi do płacenia i zamiary mogą rozminąć się z okrutną rzeczywistością. Tak czy owak, zobaczcie, jak to wygląda. Tu już wskazuję konkretną ilość osób „zdecydowanych” na zakup danego zestawu:

 1. 1950’s Diner: 48 osób
 2. The Train Station Studgate: 41 osób
 3. Nic: 34 osoby
 4. Modular Construction Site: 32 osoby
 5. Brickwest Studios: 28 osób
 6. Mountain View Observatory: 26 osób
 7. Winter Chalet: 22 osoby
 8. Steam Powered Science: 16 osób
 9. Working Waterfall: 12 osób
 10. Space Troopers: 4 osoby (sic!)
Osobiście obstawiam, że Studgate będzie wygranym tej rundy

Z powyższych danych możemy już z dużym prawdopodobieństwem wnioskować, że w miarę szybko musimy działać, jeśli mamy ochotę kupić najtańszego w zestawianiu Dinera oraz najdroższy w zestawieniu Dworzec. Ciekawe jest to, że według Was Modular Construction Site może w ogóle nie zostać wyprodukowany, ale jednocześnie ponad 21% głosujących wskazało go jako set, który zamierza nabyć. Wyraźnie sporo osób odstręcza również wysoka cena zestawów z tej rundy – ponad 1/4 osób biorących udział w mojej zabawie zadeklarowała, że nie ma zamiaru kupować nic.

Oczywiście, zgromadzone przeze mnie dane pozwalają na więcej zabaw ze statystyką. Mogę np. sprawdzić, które osoby obstawiające totalny triumf zimowej chatki planują ją kupić (są 3 takie i zgodnie z ich deklaracjami będzie to ich jedyny zakup, co wyraźnie wskazuje na zauroczenie tym modelem), ale na tym poziomie reprezentatywności byłaby to tylko zabawa dla zabawy. W razie czego, o interesujące Was ciekawostki możecie zawsze zapytać w komentarzach.


To by było na tyle. Mam nadzieję, że powyższe, nieco długie podsumowanie pomoże Wam chociaż trochę przy zakupach podczas trwania 3 rundy BrickLink Designer Program. Na koniec przypomnę, że ta runda powinna standardowo trwać miesiąc lub do momentu, w którym 5 zestawów osiągnie limit produkcyjny 10 000 sztuk. Przy tych cenach zakładam jednak pierwszą opcję. Tu warto też wskazać, że zestawy „kończące” rundę na poziomie niższym niż 10 000 to potencjalnie ciekawe inwestycje: wszak będzie ich MNIEJ niż innych setów z danej rundy, więc za jakiś czas powinny być warte proporcjonalnie więcej… o ile, oczywiście, znajdą swoich nabywców z drugiej ręki i po zawyżonej cenie.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN MATERIAŁ?
Jeśli tak, to możesz wspomóc rozwój naszej strony poprzez dobrowolną wpłatę w serwisie Patronite:

16 thoughts on “3. runda BDLP 2021: prognozy i poradnik zakupowy

 1. tellico

  Zamówiłem po jednym z czterech zestawów. Jak tylko realizowałem zakup to po chwili było sold out. Ale zdążyłem. Mam na karcie cztery transakcje zakończone powodzeniem. Ale na stronie Lego mam w zamówieniach tylko dwa (status: w oczekiwaniu na nową dostawę). A mailowo otrzymalem potwierdzenie tylko jednego. Ktoś wie o co kaman? Mam te cztery zestawy zaklepane? Czy tylko dwa? Czy jeden? I dlaczego nie wszystkie cztery skoro miałem komunikat przy zakupie, że wszystko się udało, order confirmed, a kasę z karty ściągnęło…

  1. Brewa

   Powinieneś mieć już potwierdzone wszystko. Akcja była szybka, więc LEGO pewnie miało opóźnienia z potwierdzeniami,

   1. tellico

    Niestety nie. Mail nie doszedł żaden nowy, na stronie widzę 2 zamówienia ze statusem „zamówienie oczekujące”. Wysłałem maila do lego z zapytaniem.
    Ciekawostka: jak wejde na lego usa zamiadt pl to widze wszystkiec4 zamówienia i te dwa brakujące mają status „just placed” bez mozliwosci podglądu zamówienia.

   2. Brewa

    Daj im chwilę, powinni to ogarnąć :).

 2. Krzysiek

  Taaa. W potwierdzeniu zamówienia mam:
  910021 Brickwest Studios V29 PLN999.99 1
  a na LEGO nie ma takiego zestawu 🙁

  1. Brewa

   Teraz to już chyba bez znaczenia ;).

 3. Krzysiek

  Brickwest Studios wpadło mi do koszyka za 999,99 LOL

  1. Brewa

   Wpadło i wypadło ;).

 4. MacT

  Jest promka na Mountain View Observatory :). Zamówione za 949,99zł zamiast 1200zł.

  1. Brewa

   Tak, zdecydowanie ktoś w LEGO dostanie za to po głowie, ale plus dla nas 😉

 5. Kuba

  Hej Brewa, link do odpowiednich stron lego.com przestały działać (wczoraj było OK)

 6. Crimson Brick

  Im bliżej startu rundy to myślę sobie, że Brickwest Studios to jednak jest naprawdę SZTOS – pomimo braku figurek set świetnie wypada na tle konkurencji.
  Zachwyciłem się nim gdy pojawiły się pierwsze informacje. Później przestałem o nim poważnie myśleć właśnie z racji na brak figurek. Ale prawda jest taka, że gdy przymkniemy oko na figurki to całość (szczególnie wnętrze) wypada świetnie.
  Reasumując przydługie wynurzenie myślę, że zostanie wydany a zważywszy na mocny sentyment związany z samą tematyką powinien notować piękny % wzrostu – może nie lokalnie ale na Bricklinku napewno.

  Także Ci którzy się wahają nad zakupem to uczulam by później nie pluć sobie w brodę 😀

  1. Brewa

   No zobaczymy, ja mam nadzieję, że nie wypchnie któregoś z moich wantów ;).

 7. Apo

  Space Troopers jest tak zły, że jak przez przypadek go wydadzą to będzie bardzo poszukiwany przez kolekcjonerów 🙂 Pewnie te 4 osoby przewidują taki obrót sprawy.

  1. Brewa

   Nie sądzę, żeby były na to jakiekolwiek szanse ;).

Skomentuj!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.