Ranking - TOP12 mechów LEGO
Rankingi Brewa 748 wyświetleń

Ranking: TOP 12(+) mechów (itp.) z klocków LEGO®

Mechy, na które „moda” do Europy trafiła z Azji południowowschodniej, to bardzo wdzięczny temat na konstrukcje z klocków. Różniące się od robotów tym, że do funkcjonowania potrzebują czynnika ludzkiego (zazwyczaj w formie ulokowanego w środku pilota), mechy do dziś rozpalają wyobraźnię. Przykładem może być choćby cykl filmowy Pacific Rim – stosunkowo nowy, a już mający status kultowego. Powód? W prawdziwym życiu mechy raczej nie mają szans na powstanie, bowiem nasz świat nie boryka się jak na razie z problemem najazdu agresorów z innego wymiaru, a potrzeby światowych armii rozwiązuje się raczej poprzez miniaturyzację, a nie dzięki ładowaniu ogromnych pieniędzy w zwariowane konstrukcje.

Na szczęście jednak my mamy LEGO®, które z tematem mechów radzi sobie całkiem nieźle. W tym rankingu zamierzam pokazać Wam X moim zdaniem najciekawszych podejść do tego zagadnienia, jako że sam od czasu do czasu cierpię na „mechową” nostalgię.

12. Małe mechy bohaterów Marvela

Na 12 miejscu pozycja zbiorcza, która ostatnimi czasu dostała „dopał” pod postacią nowych zestawów. W USA triumfy święci teraz seria komiksowa, w której wielu czołowych superbohaterów Marvela zostało wyposażonych w duże zbroje, mające pomóc im w walce z najeźdźcami z innego świata (można powiedzieć: same story, different equipment). LEGO® dostrzegło jej potencjał i wypuściło na rynek całkiem sporą ilość zestawów ze stosunkowo niewielkimi mechami Kapitana Ameryki, Thora czy… Thanosa. Małe mechy Marvela mają tę zaletę, że są stosunkowo tanie, a do tego umożliwiają dużo zabawy – czy to przez odgrywanie scenek, czy poprzez dopasowanie maszyny do indywidualnych potrzeb (choćby z klocków, które mamy pod ręką). Jeśli dodamy do tego popularne minifigurki i naturalną skłonność fanów LEGO® do kolekcjonowania, to otrzymujemy prostą receptę na sukces:

LEGO® 76168

11. Kosmiczny robot górniczy (Creator Expert 3in1)

Polska nazwa zestawu 31115 może być myląca, ale w oryginale mamy do czynienia ze Space Mining Mechem. Ta tania, ale mocno bawialna konstrukcja ma to do siebie, że możemy z niej zbudować aż trzy mechy różnego rodzaju, choć – jak to często bywa – ostatni build jest trochę karykaturalny. Niemniej, to dość tani i nowiutki set, w sam raz do zabawy i trenowania własnych rozwiązań konstrukcyjnych.

LEGO® 31115

10. Mechy z Gwiezdnych Wojen

Twórcy Gwiezdnych Wojen już kilkadziesiąt lat temu zdawali sobie sprawę, że wielkie maszyny kroczące to temat, który się sprzeda. Pomimo tego, że świat Star Wars kojarzony jest przede wszystkim ze statkami kosmicznymi, to pojazdy AT-AT, AT-ST i podobne od dawna mają oddane grono fanów, z których wielu oczekuje na nowe wersje tych wehikułów z cyklu Ultimate Collector Series… i jest szansa, że w tym roku to marzenie się ziści. Na razie jednak możemy cieszyć się choćby tymi zestawami:

LEGO® 75254
LEGO® 75254

9. Małe mechy z serii NINJAGO™

Mniejsze mechy z NINJAGO™ to ekonomiczna propozycja dla wielbicieli pilotowanych robotów, choć trzeba przyznać, że ich oferta nie jest obecnie bardzo imponująca. Niemniej, oryginalne pomysły LEGO™ wygrywają wzornictwem i doborem kolorów choćby z mechami spod znaku Marvela. Poniżej przykłady, za które nie trzeba jeszcze płacić worka pieniędzy:

LEGO® 71702

8. Średnie mechy z serii NINJAGO™

Tu znów wpadamy na serię NINJAGO™ i ich fenomenalną serię średnich mechów, która dopiero co została dopieszczona jedną z najlepszych premier tego roku: zestawem 71738 o zagadkowym polskim tłumaczeniu „Starcie tytanów Mech” (a wystarczyło pozostać przy Mechu Zane’a…). Tego typu maszyny kosztują już nieco więcej, ale wyglądają olśniewająco po złożeniu, zwłaszcza jeśli dysponujemy większą kolekcją. Te mechy to jedna z najlepszych propozycji na wspólne posiedzenia typu „ojciec z synem”, bo niech rzuci kamieniem pierwszy dorosły facet, który nigdy nie chciał zbudować dużego „robota”.

LEGO® 71738

7. Baza arachnoidów Spider Queen (Monkie Kid)

Zatrzymajmy się na chwilę przy oryginalnym zestawie, który dopiero co miał swoją premierę. Pajęcza baza Spider Queen z mocno zalatującej Azją serii Monkie Kid (zresztą powołaną do życia głownie po to, by zdobyć rynek chiński) to duża, ciesząca oko konstrukcja będąca podręcznikową definicją maszyny kroczącej. Wielki pająk cieszy oko ogromną ilością szczegółów, a do tego jest mocno bawialny. Osobiście uważam, że Europa powinna bardziej docenić całą tę serię, bo jest ona pełna podobnych smaczków.

LEGO® 80022

6. Mechy z serii Overwatch

Nieco zapomniana już seria na podstawie gry video Overwatch zawiera dwa świetne zestawy z mechami. 75973 to dwie maszyny kroczące pilotowane przez D.Vę oraz Reinhardta, będące bardzo ładnymi, zwartymi konstrukcjami o świetnej kolorystyce. Z kolei 75976 Burzyciel to moim zdaniem jeden z najlepszych zestawów typu „mechowego” w ogóle, dodatkowo wyposażony w unikalną minifigurkę chomika Hammonda. Wielkim plusem tego setu jest również jego bawialność i możliwość szybkiego przekształcenia w kulę. Niestety, oba zestawy są już wycofane.

LEGO® 75976

5. Exo Suit (IDEAS)

Siódmy, a więc dość wczesny zestaw z serii LEGO® IDEAS to chyba jedno z najbardziej klasycznych podejść do tematu mechów w historii marki. Nawiązujący do klasycznej serii Space z lat 80’ i 90’ egzoszkielet to kawał świetnej designerskiej roboty, mieszczący się jednocześnie w zaledwie 321 częściach (i to z dodatkowym mini-robotem!). Jedyny minus? Odkurzanie tego oldschoolowego modelu to istny koszmar… no i zestaw dostępny jest teraz wyłącznie w obiegu wtórnym.

LEGO® 21109

4. Bojowy mech Monkey Kinga (Monkie Kid)

Ogromny mech z serii Monkie Kid (80012) to niestandardowe podejście do tematu, które jednak wyszło bardzo imponująco. Maszyna po zbudowaniu ma aż 40 cm wysokości, a do tego jest w pełni ustawialna i wyposażona w masę detali, takich jak choćby otwierany kokpit. Całości dopełnia ogromny kostur, którym nasz mech rozniesie w pył każdego przeciwnika. Dodanie małego budynku dla uwidocznienia skali konstrukcji było świetnym pomysłem.

LEGO® 80012

3. Mechy z serii The NINJAGO™ Movie

Seria NINJAGO™ Movie to mokry sen wielu fanów LEGO®. Na jej „łamach” pojawiła się masa ogromnych, drogich modeli, które obecnie osiągają zawrotne ceny na rynku wtórnym (na czele z 70620 Miastem Ninjago i jego Dokami). Wśród nich znajdziemy jedne z najlepszych konstrukcji „mechowych”, jakie kiedykolwiek opuściły pokoje designerów duńskiej marki, a kilka z nich to projekty na parę dobrych godzin budowy (po 800-1200 klocków). Wśród przykładów znajdziemy:

LEGO® 70632

2. Hulkbuster: Ultron Edition (Super Heroes)

Wielki 76105 – Hulkbuster Iron Mana to jedna z najbardziej spektakularnych „chodzących zbroi” od LEGO®. Mocno przeskalowany model wyposażony jest m.in. w Light Brick oraz w pełni ruchome kończyny wraz z jedną „zapasową”. Model doskonale prezentuje się na wystawie, choć trudno go będzie postawić obok innych konstrukcji Marvela, bo po prostu przyćmi je swoim rozmiarem. Niestety, ta niemal 1400-klockowa konstrukcja jest już wycofana z produkcji i trzeba dać za nią spore pieniądze, choć moim zdaniem warto. Jeśli Wam ich szkoda, to można postawić na podobne, choć znacznie mniejsze buildy: 76124 Pogromca War Machine [War Machine Buster], 76164 Hulkbuster vs agenci A.I.M lub 76104 Walka w Hulkbusterze.

LEGO® 76105

1. Voltron (IDEAS)

Od początku można było zakładać, że w rankingu mechów zwycięzca może być tylko jeden. Kultowy 21311 Voltron to jeden z największych zestawów w serii IDEAS i w ogóle w historii duńskiej marki. Składający się z 5 modułów mech to łącznie 2321 części i – po złożeniu – 40 cm wysokości. Największą zaletą Voltrona jest niewątpliwie to, że to już niemal pełnoprawna „zabawka”, którą możemy rozkładać ma mniejsze części, tak jak widzieliśmy to w popularnym (choć bardziej na świecie niż u nas) serialu animowanym. Niestety, 21311 ma już również status zestawu wycofanego, więc planując jego zakup trzeba liczyć się z całkiem solidnym wydatkiem.

LEGO® 21322

Oczywiście, powyższy ranking jest dość subiektywny i nie zawiera wszystkich mechów, jakie w ciągu historii LEGO® pojawiły się na półkach sklepowych. Odkryliście coś, o czym nie wiedzieliście? A może dodalibyście coś od siebie? Dajcie znać w komentarzach!

PODOBAŁ CI SIĘ TEN MATERIAŁ?
Jeśli tak, to możesz wspomóc rozwój naszej strony poprzez dobrowolną wpłatę w serwisie Patronite:

Jeśli nie chcesz wspierać nas stale, możesz również postawić nam kawę na Suppi!

Skomentuj!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.